Leszek Zastawny: w domu graliśmy bez przerwy, aż się żony denerwowały

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:41
- Każde święto czy spotkanie to przede wszystkim muzyka była, cały czas. Wszyscy graliśmy - mówił w "Źródłach" Leszek Zastawny, muzyk Kapeli Zastawnych z Brzostku, tegorocznego laureata nagrody im. Oskara Kolberga. 
Audio
  • Kapela Zastawnych z nagrodą im. Oskara Kolberga (Źródła/Dwójka)
Kapela Zastawnych
Kapela ZastawnychFoto: Kapela Zastawnych

Kapela Zastawnych z Brzostku na Pogórzu Jasielskim to przykład zespołu o długich tradycjach muzykowania w rodzinie, grają w niej synowie i wnuk skrzypka Franciszka Zastawnego oraz muzykanci starszego i młodszego pokolenia z okolic - klarnecista Leszek i kontrabasista Jan, wnuk Leszka, Jakub, i skrzypek Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej. 

- Nasza kapela działa od 2014 roku, a wcześniej to była tradycja rodzinna. Cała rodzina muzykuje od wielu, wielu lat. Nasze żony to się nawet na to denerwowały. Pierwszą kapelę założył mój ojciec, Franciszek, to były lata 70. Ja zacząłem od gry na bębnie jako dwunastolatek, na zabawach ludowych, oskubkach itd., potem się uczyłem na trąbce, i na saksofonie, i wreszcie na klarnecie.

Jak opowiadali w audycji Leszek i Jan Zastawni, w repertuarze mieli przede wszystkim polki i oberki, do tego walczyki, foxtroty, tanga czy sztajerki. Kapela Zastawnych jest jednym z laureatów 44. nagród im. Oskara Kolberga (urczyste ich rozdanie - 30 maja 2019 roku).

W "Źródłach" w rozmowie z Jackiem Bardanem, dyrektorem Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, zapowiedzieliśmy także 23. Przegląd Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków. Całość rozmów - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Leszek, Jan, Jakub Zastawni, Józef Śliwa (Kapela Zastawnych), Jacek Bardan (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)

Data emisji: 28.05.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Uroczyste rozdanie nagród im. Oskara Kolberga coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 12:43
Wydarzenie zaplanowano na 30 maja. W "Źródłach" zapowiedzieliśmy je, przywołując rozmowę z Jadwigą Sobieską, laureatką nagrody z 1974 roku, na temat roli i wagi dzieła Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń