Audycję poświęciliśmy spotkaniu przede wszystkim z dudami żywieckimi, instrumentem charakterystycznym dla tego regionu. Jedną z osobowości z nimi związanymi był zmarły w lutym 2019 roku dudziarz Edward Byrtek z Pewli Wielkiej. Jak wspominała w "Źródłach" Anna Szotkowska, "nie ma już w najstarszej generacji żywieckiej żadnego muzyka grającego na tym instrumencie".
- Jeśli chodzi o budowniczych dud - tłumaczył zaś Jan Brodka - to bardzo wiele egzemplarzy skonstruował Feliks Jankowski. Oprócz dud na Żywiecczyźnie nierzadka jest też heligonka, która funkcjonuje w prawie każdej wsi. W czym tkwi sekret jej brzmienia? - Lezy w dużym prymitywizmie w budowie tego instrumentu, w jakości stroików, strojeniu i w w tych wyjątkowych, charczących basach - opowiadał Brodka.
Dodał też, że na Żywiecczyźnie jest też dużo piszczałek, zarówno w zespołach, jak i u poszczególnych górali, łatwo dostać też fujarki czy okaryny - a kiedyś nikt ich na Żywiecczyźnie nie widział! Jan Broda podpowiedział też w audycji, gdzie takie instrumenty można zobaczyć, usłyszeć oraz zamówić na własny użytek.
W audycji budowniczy instrumentów Feliks Jankowski opowiadał też, czym rożnią dudy żywieckie od dud z innych regionów polski oraz skąd wynika specyficzna ich budowa. Podpowiadamy, że wynika z konstrukcji skórzanego worka, pełniącego funkcję rezerwuaru powietrza. Szczegóły - w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Anna Szotkowska
Data emisji: 30.07.2019
Godzina emisji: 15.15
at/bch