Istota folkloru ziem górskich

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 09:25
Zakończył się 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W audycji rozmawialiśmy o jego najważniejszych i najciekawszych punktach.
Audio
  • Podsumowanie 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich (Źródła/Dwójka)
Wnętrze chaty góralskiej. Góral gra na dudach, góralka przygotowuje wełnę do przędzenia, z prawej strony widoczny warsztat tkacki. Ok. 1939-1945.
Wnętrze chaty góralskiej. Góral gra na dudach, góralka przygotowuje wełnę do przędzenia, z prawej strony widoczny warsztat tkacki. Ok. 1939-1945.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to wydarzenie, które od ponad pół wieku podtrzymuje tradycyjną kulturę podhalańską we wszystkich jej przejawach. Jak mówiła antropolog prof. Ewa Nowicka-Rusek, to ważne zwłaszcza w czasach, w których od tradycji się już odchodzi.

- Tradycja pozostaje w postaci emblematów, markerów tożsamości etnicznej czy narodowej. Zalicza się do nich taniec, bo łatwo go przekazać zarówno w grupie, jak i odbiorcy, widzom. Jest to forma autoprezentacji siebie jako zbiorowości w stosunku do innych.

Taniec, strój, muzyka i zwyczaje to filary góralskiego folkloru, które mają wiele oryginalnych form. Można ich było doświadczyć na tegorocznym festiwalu, który tematycznie skupiał się szczególnie na pieśniach i obrzędach weselnych.

- Trzy zespoły pokazały bardzo ciekawe inscenizacje swoich obrzędów weselnych: Łemkowowie z zespołu Kyczera, zespół ukraiński i zespół bułgarski, który przedstawił nieznany obrzęd Pomaków, bułgarskich muzułmanów - relacjonowała dr Bożena Lewandowska, przewodnicząca jury konkursu zespołów. - Do tego widziliśmy wiele ciekawych prezentacji scenicznych innych zwyczajów, jak kolędowanie u Lachów Sądeckich czy wychodzenie na koźbę.

- Rozwój festiwalu dotyczy każdego przypadku i sfery - zauważył dr Berbard Garaj. - Przetrwa, bo odbywa sie w regionie, który ma wyjątkowo żywą tradycyjną kulturę i który szczyci się swoją muzyka, tańcem, strojem. 

Z powodu żałoby po tym, jak w Zakopanem turyści zostali rażeni piorunem, kilka koncertów 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zostało odwołanych.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Goście: prof. Ewa Nowicka-Rusek, dr Bożena Lewandowska, prof. Bernard Garaj 

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 15.20

at

Czytaj także

Paweł Dąbkowski - radiowiec z muzyką w sercu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:00
- Dzięki pracy w radiu i Kurpiom nauczyłem się szacunku do ludzi - mówił w audycji skrzypek z Łomży i prezenter Radia Nadzieja, który na 53. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobył II nagrodę w kategorii solistów instrumentalistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileuszowy Festiwal Folkloru Górali Polskich zakończony

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 11:16
W "Źródłach" rozmawialiśmy o uroczystym finiszu 50. odsłony wydarzenia, które zwieńczyło także Tydzień Kultury Beskidzkiej, imprezę wyróżniającą się rozmachem i zasięgiem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiktor Spisla: Taki jaki jestem, takim chcę zostać

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 12:00
W magazynie zagościł Wiktor Spisla, który opowiedział o wyjątkowości kultury Śląska Opolskiego. W "Źródłach" zaprezentowaliśmy nagrania pieśni w jego wykonaniu zarejestrowane podczas tegorocznego festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 08:20
Piątkowe "Źródła" poświęciliśmy trwającemu w Zakopanem 51. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich. W audycji relacja Patrycji Zisch z tego wydarzenia, oraz rozmowy z polskimi i zagranicznymi artystami: muzykami i twórcami ludowego rękodzieła prezentującymi swoją twórczość na Dolnej Równi Krupowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła 23 sierpnia godz. 15:14

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 15:14
rozwiń zwiń