Lech Owczarek i pieśni południowej Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 07:45
Gościem audycji był śpiewak grupy męskiej Zespołu Folklorystycznego Doruchowianie spod Ostrzeszowa.
Audio
  • Lech Owczarek opowiadał o Męskim Zespole Doruchowianie (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Katepax

- Jest nas piątka w grupie męskiej. Repertuar nasz pochodzi z domu, z naszych starych śpiewek, bo moi dziadkowie i rodzice lubili śpiewać. Profesor Arleta Nawrocka, która jeździła do nas na konsultacje, stwierdziła, że mamy zdrowe męskie głosy i to ona podsunęła nam pomysł stworzenia grupy męskiej. Pierwsza próba grupy odbyła się dwa lata temu na naszym podwórku.

Profesor Nawrocka swoimi radami przyczyniła się do związania grupy Doruchowianie. W tym roku zespół zdobył drugą nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii zespołów śpiewaczych. - Razem z żoną wyszukiwaliśmy pieśni i piosenki, zostało ich trochę po naszych rodzicach. Jeździmy również po starszych ludziach i szukamy dawnych pieśni - mówił Lech Owczarek, lider męskiej grupy zespołu Doruchowianie. - W czasach, gdy moi rodzice jeszcze śpiewali, istniały zespoły, które śpiewały na podkoziołkach, oczepinach, weselach i podobnych spotkaniach. Wszystko to zostało nagrane. Mamy również zeszyty ze starymi pieśniami, szukamy w starych śpiewnikach i staramy się odtworzyć wszystko tak, jak to śpiewano sto lat temu.

Wcześniej nie istniał w okolicy Doruchowa żaden męski zespół śpiewaczy. Na weselach grano w tym regionie na akordeonie, harmonii, skrzypcach, klarnecie, trąbce i bębnie. Kozły tutaj nie występowały. Do dnia dzisiejszego przy kapliczkach w Doruchowie spotykają się kobiety i wspólnie śpiewają.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Lech Owczarek (śpiewak ludowy)

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Czytaj także

Kawałek Polski na sielskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 11:00
Ze wspomnień jej dawnych mieszkańców wyłania się rajski obraz miejsca, gdzie w zgodzie żyli przedstawiciele wielu kultur i narodów. A jak dzisiaj wygląda życie na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Broda: rytuały są skarbem kultury tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 13:46
Między innymi o rytuałach rozmawiać będą uczestnicy V Kongresu Kultury Regionów - wydarzenia poświęconego duchowemu i świeckiemu wymiarowi ludzkiej egzystencji - "Oś istnienia. Sacrum i profanum" w Nowym Sączu, o którym mówiła gość "Źródeł".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasta Niakrasava: badacz, który zajmuje się też muzyką, jest wiarygodniejszy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 06:00
- Zajmując się badaniami naukowymi i jednocześnie działalnością artystyczną, artysta bardziej świadomie podchodzi do repertuaru - mówiła w "Źródłach" artystka z Białorusi, wokalistka i badaczka tradycyjnej kultury muzycznej.
rozwiń zwiń