Repatriancka historia Ludwiki Kędzi z Milikowa

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 08:00
Śpiewaczka Ludwika Kędzia urodziła się w 1934 w polskiej kolonii w Nowym Martyńcu, wówczas na terenie Królestwa Jugosławii. Jej rodzice przybyli tam w poszukiwaniu pracy ze Wschodniej Galicji, z okolic Lwowa. Po II wojnie światowej rodzina pani Ludwiki przyjechała do Polski, na tzw. Ziemie Odzyskane.
Audio
  • Ludwika Kędzia wspomina dzieciństwo na Bałkanach, codzienność wśród Polaków w Nowym Martyńcu i nową rzeczywistość po przyjeździe do Polski (Dwójka/Źródła)
Orka, lata trzydzieste.
Orka, lata trzydzieste.Foto: Z archiwum NAC

W rozmowie śpiewaczka wspomina dzieciństwo spędzone na Bałkanach, codzienność wśród Polaków w Nowym Martyńcu i niełatwą nową rzeczywistość po przyjeździe do Polski w 1946 roku.

- Gdy wróciliśmy, było z początku bardzo ciężko. Bida była wszędzie. Roboty nie było. U nas było jeszcze dobrze, bo myśmy stamtąd przywieźli dwie krowy i parę koni, cztery świnie i dwadzieścia kur. Mleko mieliśmy swoje. Tata zarabiał końmi, bo przesiedleńcy, którzy przyjechali na czas, zdążyli już zasiać. Tata tam jeździł końmi, orał, kosił i przywoził dużo dobra z pól do naszego domu. Na drugi rok już mieliśmy swoje - tak wspominała swoje początki na Ziemiach Odzyskanych pani Ludwika. - Gdy miałam dwanaście lat, poszłam do pracy do PGR-ze, następnie do kuchni, potem do cegielni. Gdy miałam 18 lat, wyszłam za mąż. Wychowałam dziewięcioro dzieci.

Ludwika Kędzia mieszka obecnie w Milikowie na Dolnym Śląsku i jest członkinią zespołu śpiewaczego Milikowianki. - W Jugosławii nie było światła, telewizorów, była wolność, wesołość i śpiewanie. W Polsce nie wolno nam było iść przez wioskę i śpiewać, bo zaraz milicja by ukarała - wspominała Pani Ludwika. 

W audycji zaprezentowaliśmy także nowości płytowe: Xylouris White "The Sisypheans" oraz "Sound Portraits from Bulgaria. A Journey to a Vanished World".

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Ludwika Kędzia (śpiewaczka)

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Kultura tradycyjna Czarnych Górali Nadpopradzkich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:55
O tej niewielkiej góralskiej grupie zaliczanej do Górali Sądeckich zamieszkujących Piwniczną i okolice opowiedzieli mieszkańcy doliny Popradu. O stroju, muzyce i specyfice kultury mówili Piotr Maślanka, śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, oraz Irena Stawiarska, na co dzień grająca w rodzinnej kapeli Stawiarskich Błankowiany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzowie śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 10:18
Tym razem w "Nokturnie" posłuchaliśmy trzech mistrzów reprezentujących trzy odmienne tradycje śpiewacze, wszystkie w odsłonach koncertowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Specjalne spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:00
O muzyce góralskiej, o podhalańskich rodach, o rodzinnym muzykowaniu i o ojcu, słynnym muzykancie Bolesławie Karpielu-Bułecce, opowiadał jego syn Jan, z którym w jego domu w Zakopanem spotkała się Magda Tejchma.
rozwiń zwiń