Kariera śpiewacza Rozy Eskenazi

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 10:10
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była jedna z najważniejszych śpiewaczek rebetiko. Do dziś w Grecji toczy się spór, kto dzierży palmę pierwszeństwa w tym gatunku muzycznym.
Audio
  • Kariera śpiewacza Rozy Eskenazi (Dwójka/Źródła)
okładki płyt  Rozy Eskenazi.
okładki płyt Rozy Eskenazi.Foto: materiały promocyjne

Roza Eskenazi pochodziła z ubogiej rodziny Żydów sefardyjskich, którzy na początku XX wieku przenieśli się ze Stambułu do Salonik. Gdy zaczynała karierę, marzyła o profesji tancerki brzucha, traktując śpiewanie jako dodatek. Tureccy właściciele jednej z tawern w Komotini przypadkiem usłyszeli jak dziewczyna śpiewa. Byli oczarowani jej głosem i natychmiast przyszli do jej domu, by zaproponować występy w ich klubie. Matka jej nie zgodziła się na to, jednak ona postawiła na swoim. Uciekła z domu i zmieniła nazwisko i imię, na to, pod którym jest obecnie znana. Tak zadebiutowała Roza Eskenazi.

W 1932 roku, kiedy jej kariera rozkwitła, Eskenazi podpisała gwiazdorski kontrakt z Columbia Records. Zgodnie z warunkami umowy miała nagrywać przynajmniej 40 piosenek rocznie i otrzymywać 5% od każdej sprzedanej płyty. W tym czasie była jedyną grecką artystką, która miała umowę tantiemową z wytwórnią płytową.

Zaczęła występować poza granicami. - W kraju jej muzyka budziła coraz większe kontrowersje. Piosenka "Dlaczego palę kokainę” została ocenzurowana na skutek osobistej interwencji tureckiego dyktatora Joanisa Metaksasa - opowiadał w audycji prowadzący Adam Strug.

W latach 40. Grecja została zaatakowana przez Włochy i Niemcy, pomimo tego Roza dalej występowała i otworzyła własny klub. Jako żydówka zdobyła fałszywe świadectwo chrztu, romansowała również z niemieckim oficerem. W domu za to ukrywała członków ruchu oporu i nawet angielskich agentów. Ratowała Żydów, uratowała także swoją rodzinę przed wywozem do obozów śmierci.

Jak potoczyły się powojenne losy słynnej śpiewaczki rebetico? Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Adam Strug

Data emisji: 12.12.2019 

Godzina emisji: 15.15


gs/materiały prasowe

Czytaj także

Kostas Mountakis, strażnik greckiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:00
W audycji przybliżaliśmy postać i twórczość Kostasa Mountakisa, greckiego muzyka i śpiewaka, popularyzatora tradycyjnej muzyki greckiej, szczególnie kreteńskiej. Mountakis jest bardzo zasłużony dla popularyzacji liry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Genialna śpiewaczka kurpiowska - Waleria Żarnochowa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:15
W "Źródłach" przedstawiliśmy sylwetkę wybitnej śpiewaczki kurpiowskiej Walerii Żarnochowej ze wsi Dąbrowy na Kurpiach Zielonych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ayoob Tarish Absi i dziedzictwo tradycyjnego pieśniarstwa jemeńskego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:00
W audycji przedstawiliśmy sylwetkę i twórczość jemeńskiego śpiewaka pochodzącego z regionu Al-Aboos. Tarish skomponował utwór "Zjednoczona Republika", hymn narodowy Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu i Republiki Jemenu po zjednoczeniu.
rozwiń zwiń