Tradycyjne pieśni Łatgalii

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 12:40
W "Źródłach" posłuchaliśmy m.in. muzyki łotewskiego zespołu Tautumeitas i płyty "Dziesmas No Aulejas - Songs From Auleja" - z pieśniami ze wsi Auleja w regionie Łatgalii.
Audio
  • Tradycyjne pieśni Łatgalii i Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy (Dwójka/Źródła)
Okładka płytyDziesmas No Aulejas - Songs From Auleja zespołu  Tautumeitas (DwójkaŹródła)
Okładka płyty"Dziesmas No Aulejas - Songs From Auleja" zespołu Tautumeitas ‎(Dwójka/Źródła)Foto: mat. pras.

Tautumeitas to zespół młodych śpiewaczek, studentek etnomuzykologii związanych z miastem i uczących się od starszych wokalistek ze wsi. Jest to już pokolenie naśladujące starodawną tradycję wielogłosu regionu Łatgalii. Po kilku płytach, w których łączyły elektronikę i muzykę współczesną, postanowiły wydać płytę z muzyką bardziej tradycyjną: "Dziesmas No Aulejas - Songs From Auleja". To zbiór pieśni towarzyszących różnym świętom, pieśni codzienne, pieśni pracy, świeckie i pieśni święte.

W audycji także o pograniczu opoczyńsko-radomskim - różnicach i podobieństwie repertuaru tego regionu opowiadali artyści z Kapeli Jana Wochniaka z Wieniawy: Jan Wochniak, Michał Kapturski i Ryszard Wlazło. Artyści gościli w roku 2017 na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

- Regionalnie jesteśmy w strefie mieszanej. Gramy najczyściejszą muzykę radomsko-kielecką - tłumaczyli muzycy Kapeli Jana Wochniaka. - Ogrywamy wszystkie strony, które tylko możemy i bawimy towarzystwo ludowe. Często gramy na Wszystkich Mazurkach Świata, na które co roku zapraszają nas przyjaciele, Janusz Prusinowski i Piotr Piszczatowski. 

Jan Wochniak kierownik grupy, opowiedział nam o swoich muzykanckich początkach: - Muzykę ludowa zacząłem grać na bębnie. Będąc małym łepkiem, podsłuchiwałem pod oknem sąsiada jak gra z kolegami na harmonii. Zrobiłem sobie baraban z dykty z dzwonkami i tak się uczyłem. Później, gdy harmoniści zauważyli, że samodzielnie prowadzę takt to zabrali mnie na zabawę. Spodobało im się, że trzymam tempo i tak sobie przygrywałem, raz z jednymi raz z drugimi muzykantami - mówił w "Źródłach" Jan Wochniak.

***

Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Jan Wochniak, Michał Kapturski i Ryszard Wlazło (Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy)

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 15.30

at/gs


Czytaj także

Spotkanie z mistrzami z Radomskiego i Stefanem Maziarczykiem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 06:00
- Muzyka ludowa to nigdy nie zginie, była, jest i będzie - mówił w audycji w archiwalnej rozmowie nieodżałowany muzyk Piotr Gaca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Kolasa - akordeonista jakich mało

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:15
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Kazimierzem Kolasą z Nikisiałki Dużej w Świętokrzyskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby etnograficzne Pomorza

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 12:00
W audycji przenieśliśmy się m.in. do Szczecina, gdzie o historii i zasobach Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie rozmawialiśmy z kierownik - Iwoną Karwowską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycja zapisana na taśmach

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 15:30
- Przedstawiamy różne zbiory pod katem ich zasobności w nagrania z muzyką tradycyjną - mówił w "Źródłach" dr Jacek Jackowski. - Niezgłębione są zasoby Biblioteki Narodowej czy Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń