Ród Gąsieniców-Giewontów na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 08:00
Głównym tematem magazynu "Źródła" był podhalański ród Gąsieniców-Giewontów - porozmawialiśmy z Agnieszką Gąsienicą-Giewont o historii rodziny i jej najważniejszych przedstawicielach muzycznych.
Audio
  • Historia rodu Gąsieniców-Giewontów na Podhalu (Dwójka/Źródła)
Giewont.
Giewont.Foto: Pixabay

- Protoplastą rodu Gąsieniców, z której wywodzi się rodzina mojego męża był Piotr Kostek urodzony w 1530 roku. Do tego roku sięga drzewo genealogiczne rodu Gąsienica. Odgałęzień rodu jest wiele. Rodzina mojego męża pochodzi od Piotra Gąsienica-Walczaka, Jana Gąsienica-Bednarza i Jana Gąsienica-Bednarza-Giewonta urodzonego w 1869 roku, jego dziećmi byli nasz dziadek i jego rodzeństwo - wspominała rodowe dzieje Agnieszka Gąsienica-Giewont.

Najstarsze gałęzie tego rodu to Bednarze i Sobczaki. Przydomki rodowe brały się od tego, że ród się rozrastał i zajmował kolejne lokalizacje. Czasem przyjmowano przydomki od zawodu np. Gąsienica-Kowal. Czasem przydomek brano po żonie, albo od  jakiejś charakterystycznej cechy.

Z rodem Gąsienica-Bednarzy-Giewontów związana jest ciekawa historia. Jan Gąsienica-Bednarz, urodzony w 1750 roku ożenił się z Małgorzatą Misiagą, której ojciec był bednarzem. Jan pomagał teściowi w wytwarzaniu beczek, mis i innych wyrobów bednarskich i po żonie przyjął przydomek Bednarz. O powstaniu przydomka Giewont powstała legenda - Zanim w Tatrach powstały takie instytucje jak TOPR, GOPR, czy przewodnictwo tatrzańskie Gąsienice-Kujony prowadzali gości z Zakopanego na Giewont. Znali doskonale topografię Giewontu i później dzięki temu przyjęło się, że to oni są Gąsienice-Giewonty - tłumaczyła pani Agnieszka. - Druga historia o Gąsienicach-Giewontach mówi, że mieszkali oni i mieli swoją ziemię pod szczytem Giewontu, przy drodze do Rojów, ale te historie nie są potwierdzone naukowo.

Agnieszka Gąsienica-Giewont jest animatorką kultury regionalnej i instrumentalistką. Jako dziecko należała do Dziecięcego Zespołu Góralskiego "Zawaternik" z Leśnicy-Gronia i do zespołu "Orkiestra Pępka Świata". Współpracowała z zespołem Trebunie-Tutki. Obecnie gra na basach podhalańskich m.in. w Kapeli "Dziurawiec". Poza tym jest instruktorką tańca i śpiewu góralskiego, jurorką konkursów i przeglądów regionalnych. Pełniła funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Jest również kierownikiem Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem, Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Gość: Agnieszka Gąsienica-Giewont  (animatorka kultury regionalnej i instrumentalistka)

Data emisji: 4.02.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs


Czytaj także

Cześć tobie, mistrzu!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 16:00
"Niech pieśń twa płonie, niech budzi serca po wieczysty czas, któż dziś twą lutnie pochwyci w dłonie, kto twoim laurem otoczy skronie i z twoją pieśnią stanie wśród nas?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z kolędą od domu do domu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:30
Zwłaszcza na południu Polski, bo tam przenieśliśmy się w "Kiermaszu pod kogutkiem", aby posłuchać opowieści kolędniczych Jerzego Woźniaka, Adama Kwoki i Władysława Cebuli.
rozwiń zwiń