Opowieści z przeszłości: Kapela z Albigowej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 08:42
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnej rozmowy ze skrzypkiem Antonim Cyrulem i cymbalistą Stefanem Szpunarem, nieżyjącymi już muzykami kapeli z Albigowej z Rzeszowszczyzny.  
Audio
Muzykanci wiejscy, 1914. Widoczne cymbały i basy.
Muzykanci wiejscy, 1914. Widoczne cymbały i basy.Foto: Z archiwum NAC

Sięgnęliśmy do przepastnego archiwum Polskiego Radia i odkopaliśmy nagrania dokonane przez Jana Domańskiego. Jednym z tych nagrań jest rozmowa ze skrzypkiem Antonim Cyrulem i cymbalistą Stefanem Szpunarem:

- Na cymbałach nauczyłem się grać po ukończeniu szkoły podstawowej. Poszedłem na wesele z rodzicami i tam grała kapela z cymbałami. Całe wesele spędziłem przy tym cymbaliście,  a jego muzykowanie bardzo mi się wtedy spodobało - wspomina  Stefan Szpunar, cymbalista z Albigowej - Od tego czasu marzyłem o zdobyciu cymbał i nauce gry na nich. Wspomógł mnie chrzestny, mój ojciec i kupiłem sobie cymbały. Chodziłem na trzecią wioskę pieszo do tamtejszego cymbalisty, Franciszka Dziury, żeby mnie nauczył  gry i stroju tych stu dwudziestu strun. Strój jest bardzo ważny! Słuchowo trzeba opanować wszystko, dostroić do kamertonu czy klarnetu, żeby to wszystko funkcjonowało. Nauczyłem się kilku utworów i stopniowo zacząłem grać z kolegami. Robiliśmy sobie kapele i zaczęliśmy grać po zabawach i wiejskich weselach, były to jeszcze przedwojenne lata, może trzydziesty drugi lub trzydziesty trzeci rok - dodał cymbalista.

Swoje muzykanckie początki wspominał również skrzypek, Antoni Cyrul:

- Uczyć się grać na skrzypcach zacząłem chodząc do pierwszej klasy szkoły podstawowej, w siódmym roku życia. Wtedy nie miałem skrzypiec, ale miałem do tego ogromny pociąg, okropnie mi się to podobało. Najpierw zrobiłem sobie z łupek skrzypce, naciągnąłem nici na nie, smyczek również zrobiłem z nici i na tym grałem. Następnie będąc nieco starszy, w drugiej klasie, wziąłem pierwszy raz do ręki dłubanki, bardzo szybko pojąłem grę na nich i szybko melodię zagrałem -  opowiadał skrzypek, Antoni Cyrul. - Melodie grałem tak jak potrzeba na tych dłubankach, ale bardzo podobały mi się skrzypce, a w domu było nas czworo, bieda... Tatuś kupił mi za półtora złotego jakieś stare skrzypce i na nich nauczyłem się już dobrze grać. Chodziłem do sąsiedniej wioski, oddalonej o pięć kilometrów, gdzie ksiądz założył szkółkę mandolinistów. Było w niej dwadzieścia pięć osób. Poszedłem do niego prosić o naukę. Zgodził się i tak poznałem nuty. Stworzyłem zespół, było nas troje, grałem także na cymbałach kilka lat. Później były wesela z których kupiłem sobie jeszcze lepsze skrzypce. Bardzo mnie ciągnęło do tych skrzypiec, to się chyba ma we krwi! - zakończył.

Poza tym w audycji zaprezentowaliśmy nowości płytowe: słuchaliśmy nowoczesnego fado, czyli formacji Lina_Raül Refree.

***

Tytuł audycji: "Źródła"

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 4.03.2020

Godzina emisji: 15.15

 

gs


Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich: co by się nie działo, to gramy z uśmiechem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:13
- Czy idzie dobrze, czy źle, trochę się miną nadrobi, trochę gadką, przede wszystkim to całe granie jesteśmy uśmiechnięci i jakoś ta sympatia między ludźmi jest - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek ludowy Adam Tarnowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kolędowano na Lubelszczyźnie, na Pogórzu, na Kielecczyźnie i na Orawie?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 06:00
Swoimi wspomnieniami w "Kiermaszu pod kogutkiem" podzielili się śpiewaczka Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej k. Janowa Lubelskiego, o "drobach" i "śmieciorzach" opowiedział skrzypek Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej na Pogórzu Jasielskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żegnamy Jana Zastawnego, kontrabasistę Kapeli Zastawnych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 09:00
Rodzinna kapela Zastawnych z Brzostku na Pogórzu Jasielskim muzykuje od kilku pokoleń, w repertuarze mają przede wszystkim melodie po skrzypku Franciszku Zastawnym. W 2019 otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga. W audycji wspominaliśmy zmarłego 19 stycznia Jana Zastawnego oraz muzykę kapeli.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dosadny i elegancki - Stanisław Klejnas z Raducza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 09:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnych nagrań skrzypka, Stanisława Klejnasa, dokonanych przez Mariana Domańskiego i nagrań z płyty z serii "Muzyka Źródeł" poświęconych temu artyście.
rozwiń zwiń