Kolędowanie w powiecie Limanowskim

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 16:00
Okres kolędowania w „Źródłach” trwa w najlepsze! Tym razem przenosimy się w okolice Limanowej, by poznać tamtejsze kolędnicze tradycje. Nie zabrakło także kolęd w wykonaniu Kai i Janusza Prusinowskich oraz nowości płytowych!
Audio
  • Kolędowanie w powiecie limanowskim (Dwójka/Źródła)
Turoń. Koncert Źródełko - Rodzinne kolędowanie w studiu im. W. Lutosławskiego.
Turoń. Koncert "Źródełko - Rodzinne kolędowanie" w studiu im. W. Lutosławskiego.Foto: Grzegorz Śledź

Powiat Limanowski jest regionem zamieszkanym przede wszystkim przez grupę etnograficzną Lachów Limanowskich, rozdzielającą Krakowiaków od Górali. Teren zamieszkiwany przez Lachów Limanowskich był zróżnicowany własnościowo i, co za tym idzie, kulturowo – dobra kościelne przeplatały się tam z terenami królewskimi i prywatnymi. Jak przedstawiają się tam obecnie kolędnicze tradycje? W rozmowie nagranej kilka lat temu podczas Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej opowiadali o tym Władysław Mol z synami (Przemkiem, Pawłem, Dominikiem i Markiem) ze Starej Wsi oraz członkowie Koła Gospodyń w Makowicach.

- Dziękuję panu Bogu, że mogłem tu wystąpić z moimi synami. Nie mam słów, by wyrazić to szczęście! – Mówił z rozrzewnieniem Władysław Mol. – Dbamy o tę tradycję, by nie zaginęła. Nie tylko występujemy na przeglądach. Chodzimy także po domach! Dopóki my będziemy żyć, tradycja nie zaginie! – Ojcu wtórował mu jeden z synów:

- Przechodzi to z pokolenia na pokolenie. Dziadkowie uczyli nas starszych pastorałek, my chcemy przekazać je swoim dzieciom!

- Jak wygląda kolędowanie? Przychodzimy pod okna, winszujemy… - zaczyna Władysław Mol, a temat entuzjastycznie podłapuje jego syn.

- Nie przychodzimy na jedną kolędę czy pastorałkę. Robimy biesiadę! Jak dawniej bywało w domach. Nie tylko pastorałki, kolędy, ale i biesiady ludowe!

- I nawet można, jak to się po naszemu mówi, się zakręcić, czyli zatańczyć! – śmieją się całą rodziną, po czym zaczynają grać krakowiaka.

Ponadto członkowie grupy śpiewaczej działającej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Makowicach wypowiadali się na temat swojego starodawnego repertuaru, również przekazywanego z pokolenia na pokolenie. W repertuarze grupy działającej przy KGW przeważają pieśni a capella, przekazane przez pradziadów. Niektóre z nich to regionalne wersje popularnych kolęd. W wypowiedziach mężczyzn dało się wyczuć podobną jak w rodzinie Molów potrzebę pielęgnowania rodzimej tradycji.

- Z tego, co widzę, coraz mniej grup kolędniczych pojawia się na przeglądach. Ale dopóki będziemy żyli, będziemy podtrzymywać tę tradycję – mówił jeden z mężczyzn.

W Źródłach usłyszeliśmy także nagrania kolęd w wykonaniu Kai i Janusza Prusinowskich wraz z przyjaciółmi. To dobra okazja do przypomnienia o nadchodzącym koncercie kolędowym dla dzieci, organizowanym przez RCKL! Odbędzie się on już 6 stycznia, a gospodarzami będzie właśnie małżeństwo Prusinowskich! Więcej szczegółów znajdziecie Państwo »TUTAJ«

  • Przypominamy kolędowanie z Kają i Januszem Prusinowskimi z roku 2018: YouTube, RCKL
     

Kuba Borysiak przygotował dla Państwa również nowości world music! W czasie, gdy podróże były ograniczone jak nigdy dotąd, dwóch muzyków, których były one siłą napędową, spotkało się, by nagrać intymną płytę. Justin Adams, o postpunkowym podejściu wzbogaconym pasją do arabskiego i afrykańskiego trance’u i bluesa oraz Mauro Durante – znany z brawurowej grupy Canzoniere Grecanico Salentino spadkobierca brzmień taranty z Apulii, odnaleźli wspólne brzmienie, sięgając do tradycji z Włoch i Ameryki. Poznaliśmy nowe nagrania Justina Adamsa i Mauro Durantego z albumu „Still Moving".

Ponadto nowości z polskiego podwórka – „Krakowiaki” to album Kapeli Brodów i gości (m.in. Kasi Kapeli, Macieja Filipczuka, Pawła Iwaszkiewicza), wydany w tym roku. Więcej o nim już niebawem w „Źródłach” opowie sam twórca – Witek Broda. Dziś wysłuchaliśmy fragmentów płyty.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 15.15