- 20 lat temu, naprawdę nie przesadzam, był w Polsce 1 skrzypek, który nie pochodził ze wsi, a grał po wiejsku. To był Witek Broda . To było Bractwo Ubogich . Odwiedziłem ich na Roztoczu i byłem zachwycony! Byli tam Janusz Prusinowski, Jacek Hałas… wszyscy oni są teraz ważnymi postaciami, ale wtedy naprawdę był tylko Witek!
Od nich się zaczęło! Posłuchaj koncertu Bractwa Ubogich:
VIDEO YouTube, RCKL
Jako pierwszy w audycji usłyszeliśmy m.in. skład Witek broda (skrzypce prym), Janusz Prusinowski (skrzypce sekund) i… Andrzej Bieńkowski (bębenek)! To premiera światowa! Od tego się zaczęło: do Witka Brody, później dołączył Janusz Prusinowski i inni. Kula śnieżna nabierała rozpędu i porywała ze sobą coraz to nowych „mieszczuchów”, który oddają serce muzyce wiejskiej.
Kolejną bohaterką audycji była mniej znana skrzypaczka – Kasia Andrzejweska . Grała m.in. z Asią Strelnik, jako basistka. Z kolei Mariza Nawrocka , znana choćby ze śpiewu z gałecką śpiewaczką Marią Siwiec czy Kapelą Niwińskich, sięgnęła również po mniej znane dziedzictwo – pieśni polskich Żydów.
- Ruch powrotu do „muzyki przeszłości” podjęła i Mariza Nawrocka. Sięgnęła do pieśni jidysz, znalazłszy zapisy nutowe Żydówki pochodzącej z terenów wschodnich RP.
Stanisław Klejnas – muzykant z Raducza zawładnął sercem Piotra Kaznowskiego . Wraz z żoną, Mają, wyjątkowo pięknie interpretują muzykę skrzypka.
Mówiąc o młodych (i nieco starszych) muzykach z miasta, których przyciągnęła wiejska muzyka, nie sposób nie wspomnieć o Maćku Żurku . Jednym z założycieli Stowarzyszenia Tratwa, odpowiedzialnego za festiwal tabor Serce Dzwonu.
- Wspólnie z Janem Gacą Żurek zbudował ogromny ruch młodych wielbicieli muzyki tradycyjnej. Jak rozmawiałem z Gacą, to twierdził, że Maciek Żurek jest jego najlepszym uczniem – mówił Bieńkowski. – Wspaniale przekazuje starodawną kajocką nutę.
Kapela Zwykli Ludzie, czyli Joanna i Stanisław Strelnikowie, także musiała zostać wspomniana przez naszego prowadzącego. To niezwykłe małżeństwo nie tylko gra wiejską muzykę, ale i bardzo dogłębnie ją analizuje.
- Na zakończenie spotkania naszego spotkania z młodą ekstremą, pokolenie niemalże moich wnuków. Mam na myśli Martynę Róże Grabowską . Pikanterii kapeli dodaje fakt, że basuje jej syn Macka Żurka, Antoni Hasso Agopsowicz , który okazuje się znakomitym skrzypkiem. Kobiet w muzyce jest coraz więcej. Widzę, jak pozytywnie wpływa na to upływ czasu… - zakończył Andrzej Bieńkowski.
Słuchaliśmy młodych ludzi, najczęściej z dużych miast, którzy dołożyli wielu starań, by jak najwierniej odtwarzać grę najstarszych mistrzów. Bieńkowski nazywa ich „młodą ekstremą” . Grają często równie świetnie, jak mistrzowie, choć oczywiście w innym już kontekście.
Poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu:
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Andrzej Bieńkowski
Data emisji: 25.10.2022
Godzina emisji: 15.15