Po rzece! Na fali tradycyjnych potańcówek

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 16:00
Piotr Baczewski prezes Fundacji Muzyka Zakorzeniona zaprosi na spotkania z muzyką regionów łęczyckiego, łowickiego i sieradzkiego odbywające się pod hasłem "Po Rzece".
Audio
  • Po rzece! Tabory z muzyką tradycyjną (Dwójka/Źródła)
Po rzece plakat wydarzenia
"Po rzece" plakat wydarzeniaFoto: Muzyka Zakorzeniona

𝐏𝐎 𝐑𝐙𝐄𝐂𝐄 będzie okazją do bliższego spotkania z wciąż żywymi, muzycznymi tradycjami regionów łęczyckiego, łowickiego i sieradzkiego – muzyką, śpiewem i tańcem.

Wydarzenie wzorowane jest na legendarnych letnich taborach węgierskich domów tańca (w Polsce upowszechnionych przez Stowarzyszenie Dom Tańca). Uczestnicy taborów przez kilka dni grają, tańczą i uczą się od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich. Ważny jest tu brak podziału na artystów i publiczność. Założeniem twórców Taboru jest czynny udział jego uczestników we wszystkich wydarzeniach poprzez taniec, naukę śpiewu i gry na instrumentach.

Po Rzece to trzy kilkudniowe wydarzenia. Jak piszą organizatorzy:

Płyniemy wzdłuż nurtów Bzury oraz Warty:

𝟭𝟳-𝟮𝟬 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯 – Dzierżązna (łęczyckie)

𝟮𝟰-𝟮𝟳 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯 – Nieborów (łowickie)

𝟮𝟴 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮–𝟭 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯 – Załęcze Wielkie (sieradzkie)

- Na początku roku mieliśmy wrażenie, że mało kto dostał dofinansowania na takie taborowe działania. Tabor to nazwa węgierska, po przetłumaczeniu na polski byłby to obóz. Obóz muzyczny, wakacje z muzyką tradycyjną, mocno osadzone w regionie. Przez kilka dni uczymy się tańca, śpiewu gry na instrumentach, a w tym procesie pomagają nam mistrzowie z regionu i ich uczniowie – tłumaczył Piotr Baczewski.

Pierwotnym zamysłem Łódzkiego Domu Kultury – organizatora taborów – był festiwal muzyczny. Ale czemu „nie zdjąć” muzyki ze sceny i nie „zanurzyć w niej ludzi”? Piotr Baczewski uważa, że to najlepsze założenie, by ocalić muzykę tradycyjną od zapomnienia.

- Tworzymy atrakcyjne wizytówki, nie tylko w formie płyt takich jak „Chłopi. Wesele Boryny”, ale również poprzez organizację spotkań takich jak tabory. Na nich młodzi ludzie mogą przekonać się, czym jest muzyka tradycyjna – mówił Baczewski.

Łódzki Dom Kultury oraz Fundacja Muzyka Zakorzeniona współpracują nie po raz pierwszy. Ostatnio dzięki wsparciu Marszałka Województwa Łódzkiego wydana została płyta „Chłopi. Wesele Boryny” ukazująca, jak mogło wyglądać prawdziwe łowickie wesele, które zapamiętał i opisał Reymont w swojej powieści „Chłopi”.


Chłopi wesele Boryny.jpg
Wesele Boryny zagrane na nowo. Płyta "Chłopi" fundacji Muzyka Zakorzeniona

Pierwszy z taborów – łęczycki, w Dzierżąznej – obracać się będzie m.in. wokół muzyki Tadeusza Kubiaka. Na taborze gry na skrzypcach nauczać będzie Marcin Lorenc – jeden z bardziej znanych uczniów mistrza. Dodatkowo grupa instrumentalna im. Tadeusza Kubiaka prowadzić będzie naukę gry na różnych instrumentach. Ponadto – warsztaty śpiewacze prowadzone przez młode śpiewaczki z łęczyckiego – Joannę Gancarczyk i Joannę Skowrońską – z towarzyszeniem starszych mistrzyń. Wieczorami nie zabraknie zabaw tanecznych.

Kolejny z taborów – łowicki, w Nieborowie – organizowany jest przez łódzką fundację „Po staremu”.

- Tam będzie można zasmakować różnych rzeczy: gry na skrzypcach, bębnie i harmonii, tańca, rękodzieła. Będą też zajęcia warsztatowe dla dzieci – wymieniał atrakcje Piotr Baczewski. – Warsztaty skrzypcowe poprowadzi tegoroczny laureat Nagrody im. Oskara Kolberga, Jan Szymański. Warsztaty tańca prowadzi osoba lokalna – znakomity łowicki tancerz Stanisław Wróbel. Warsztaty gry na harmonii – młody muzyk Bartłomiej Puliński, uczący się u harmonistów z województwa łódzkiego. Myślę, że nie zabraknie energii. I polecam to spotkanie, jako sposób na aktywnie spędzone wakacje! Miejsca pod tabory wybieraliśmy tak, by tereny były atrakcyjne.


Jan Szymański_1200.jpg
Jan Szymański z Albinowa. Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga

Ostatni tabor – sieradzki – rozpocznie się z końcem września. Tam skupić się można na muzyce smyczkowej. Będzie też okazja do poćwiczenia tanecznych umiejętności i – jeśli aura pozwoli – do popływania kajakiem.

Zapisy na tabory już ruszyły, a więcej szczegółów dostępnych jest na portalu społecznościowym Fundacji Muzyka Zakorzeniona i stronie Łódzkiego Domu Kultury.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 1.08.2023

Godzina emisji: 15.15