Pora na mazurki!

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 16:00
- Mocno basowo i nietanecznie – tak opisuje repertuar na albumie „JaMazurki” Witek Broda. – Chodzi o rytmy mazurkowe. Na płycie usłyszymy pieśń żałobną, balladę, kolędę. Chcieliśmy pokazać, że te mazurki działają wszędzie, w różnych obszarach.
Audio
Kapela Brodów
Kapela BrodówFoto: mat. pras.

Po monografiach (literackich – dr. Tomasza Nowaka i muzycznych – Kapeli Brodów) na temat poloneza i krakowiaka czas na mazurka! Książka „Mazur/ek” ujrzała już światło dzienne. Od 23. grudnia możemy posłuchać, jak brzmi płyta!

Zaczęło się 5 lat temu - od poloneza. Powstała publikacja Tomasza Nowaka „Polski, Polonez, Chodzony”, rok później płyta Kapeli Brodów pod tym samym tytułem. Następnie tandem Nowak-Kapela Brodów przybliżył publice krakowiaka (książka i album „Krakowiaki”).

Czas na mazurki! Fundacja Memo, odpowiedzialna za poprzednie publikacje, wydała już książkę pt. „MAZUR/ek” za chwilę usłyszymy płytę, którą przygotował Witek Broda z kapelą. 

YouTube, Kapela Brodów

- Chciałem pokazać nietaneczność mazurków. W środku płyty są 3 utwory po sobie. To jedna melodia, ale pierwsza zagrana jest tanecznie, druga jest taka, jak usłyszałem ją na wsiach na pogrzebach, trzecia jest improwizacją Marysi Erdmann na organach.

Witek Broda uważa, że mazurek nie musi być melodią taneczną. A jakie cechy każdy mazurek powinien posiadać? Czy jest to tylko trójdzielność?

- Trójkowy rytm, ale! Z akcentami na „2-3”. Na wsi zetknąłem się z tym, jak jeden z mistrzów uczył młodego adepta i tłumaczył, że mazurek ma brzmieć „jak Bóg da, jak Bóg da…”, ale z akcentami: „jak Bóóóg da” albo „jak Bóg daaa”. Do tego ornamentyka, która w mazurkach jest często powtarzana przez różnych muzyków. I rubato – te ściśnienia, rozplenianie się tego rytmu, ale w ramach taktu! Dodałbym, że melodyka. Jest rzeczywiście specyficzna dla Polski.

Najnowszy album Kapeli Brodów zawiera 16 utworów związanych z mazurem i mazurkiem. Repertuar na płytę przygotował Witold Broda, a nagra go zespół w składzie: Witold Broda - skrzypce, lira korbowa; Katarzyna Kapela - wokal, skrzypce; Piotr Śnieguła - klarnet basowy; Piotr Łyszkiewicz - klarnet basowy; Paweł Iwaszkiewicz - dudy, kozioł polski; Jakub Mielcarek - kontrabas.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 27.12.2023

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Czy polonez pochodzi od ludowego chodzonego?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 13:48
Dr Tomasz Nowak jest autorem książki "Polski polonez chodzony", a pomysłodawcą jest Witek Broda, lider kapeli Brody. Witek Broda przyznaje, że od dawna interesował go temat chodzonego, ale nie spotkał się z kapelą, która miałaby w repertuarze tego typu utwory.
rozwiń zwiń