W górę rzeki! Tabor Kaliski za pasem

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 16:00
Jeden z najmłodszych i prawdziwie wędrowny tabor za pasem! We czwartkowych "Źródłach" sprawdzimy, co przygotowali organizatorzy Taboru Kaliskiego.
Audio
Tabor kaliski
Tabor kaliskiFoto: Piotr Baczewski / Muzyka Zakorzeniona

80. rocznica Powstania Warszawskiego

Dziś o 17.00 syreny w Polsce odtrąbiły godzinę "W" - godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Жывы знак Варшаўскага паўстання Жывы знак Варшаўскага паўстання

Na 1 sierpnia Warszawska Orkiestra Sentymentalna wraz z uczestniczką powstania Janiną Jankowską ps. Jasia przygotowały specjalny utwór. W audycji opowiadały o tym Gabriela Mościcka i Lena Nowak

- Piosenka "Pierwszy sierpień, dzień krwawy" to piosenka, którą nagralismy, by uczcić 80 rocznicę Powstania Warszawskiego. Melodia to "Tango zaraza" skomponowane przez Benjamina Tagle Larę w 1929 roku. Słowa napisała, już po wojnie Irena Butkiewicz - mówiła Gabriela Mościcka. - Wybraliśmy ją, bo traktuje o czym innym, niż większość piosenek powstańczych. Poza tym melodia jest przykładem na to, co lubiono w międzywojniu. 

- Po Powstaniu Warszawskim melodia zyskała zupełnie nowy tekst, jak wiele w trakcie powstania i wojny - dodała Lena Nowak. - Ten tekst dopowiadał, co się działo i, jak wyglądał przebieg powstamia.

Dzięki współpracy z platformą BohaterOn na planie teledysku do "Pierwszego sierpnia..." zespół spotkał się z sanitariuszką Żywiciela na Żoliborzu. 

- Pasja życia, z jaką powiadała o wszystkim i fotograficzna pamięć, dzięki której Pani Janina bardzo szczegółowo przytaczała obrazy, nazwiska uderzyła mnie. Poza tym wielka doza optymizmu. Takich ludzi ze świecą szukać - mówiła Nowak. - Ta inicjatywa podkreślenia 80. rocznicy Powstania w nas była oczywista. Stworzenie takiej laurki wynikło z czystej potrzeby serca.

W górę rzeki, czyli wbrew przeciwnościom. Tabor Kaliski po raz 6.!

Pierwszy Tabor Kaliski odbył się w 2019 roku. Organizatorzy postawili sobie za cel przywrócić dawne, mało znane tradycje. Muzyka regionu kaliskiego przez długi czas pozostawała w zapomnieniu, a nieliczni pozostali tam skrzypkowie porzucali grę lub przestawali muzykować w tradycyjny sposób. To samo spotkało słynne kaliskie basy.

- W górę rzeki. W tym roku płyniemy pod prąd, wbrew trudnościom. A z drugiej strony sięgamy po repertuar z góry rzeki - północnego dorzecza Prosny - mówił Mateusz Raszewski. - to bardzo ciekawy region. To Wielkopolska, ale już Polska Centralna. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem, które kochamy na Radomszczyźnie, w muzyce kajockiej, opoczyńskiej: są tam bębenek, basy, skrzypce. Takie składy ogrywały wszystkie okoliczności i wprowadzały młodzież w trans.

Muzyka połączona z krajobrazem to strzał w dziesiątkę. Stąd wzięła się ta muzyka, którą kochamy! Józef Tomczyk uczył się melodii ze śpiewu skowronka borowego, z dźwięku piasku i żwiru przesypujących się w kołach wozu. Opowiadał o tym! Tak się nasłuchał melodii, tak się nasłuchał, że musiał pobiec, apiać, żeby nie zapomnieć. Mateusz Raszewski

W tym roku w programie między innymigranie oberów, tańczenie w rzece, wchodzenie na wesele jako opasy, dudnienie na basach w remizie, wylegiwanie się na łące i wędrowanie po kaliskich wsiach wozami, warsztaty, mistrzowie, pieśni, muzyka, potańcówki... [mat. organizatora]

Uczestnicy będą mieli okazję do spotkań śpiewaczych przy "Herbatce z mistrzynią": Haliną Łaską i Janiną Plichtą, wziąć udział w warsztatach skrzypcowych według najlepszych tego regionu Tomczyku i Lewandowskim:

Ponadto spotkanie zielarskie na kaliskich łąkach, bo, jak wskazuje Mateusz Raszewski, "muzyka połączona z krajobrazem to strzał w dziesiątkę. Stąd wzięła się muzyka!" warsztaty tańca, jazda rozegranymi wozami!

- Tutaj chodzi o smak, przygodę, o spotkanie, nie o kajeciki i naukę! - podkreślał Raszewski. - Nie jestem zbytnim miłośnikiem form warsztatowych bardzo obligującej, męczącej. Ale lubię spotkania z mistrzami - tam poznaje się cały, pozamuzyczny również, kontekst! Bardzo do tego zachęcam! Na spotkaniu mona się czegoś nauczyć, pociągnąć śpiewającą panią za język, żeby ze szczegółami nauczyła pieśni. Ale - przede wszystkim! - poznajmy się z nimi, zadzierzgnijmy więź! I oddwiedzajmy później. Tabor się skończy, a spotkania mogą trwać cały rok i dłużej. Tak było w moim przypadku i dlatego do tego zachęcam.

O szczegółach Magdzie Tejchmie opowiadał organizator Taboru Kaliskiego - Mateusz Raszewski.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 1.08.2024

Godzina emisji: 15.15

Czytaj także

Wsiadaj na Żuka i jedź w Kaliskie!

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 10:00
Tabor Kaliski rozpoczyna się w najbliższy czwartek (5.08)! To jeden z najmłodszych polskich taborów i jeden z niewielu… wędrownych! Wydarzenie będzie „przemieszczać się” między poszczególnymi wioskami nad Prosną, by uczestnicy mogli poznać najciekawsze miejsca regionu oraz – rzecz jasna – najznamienitszych artystów ludowych!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tabor Kaliski - Rytmy Prosny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 16:00
Od dziś do niedzieli dorzecze Prosny rozbrzmiewać będzie muzyką miejscowych muzykantów graną przez uczestników Taboru Kaliskiego i przez nich samych! W magazynie "Źródła" spotkaliśmy się z jednym z ostatnich żyjących muzyków znad Prosny, skrzypkiem Józefem Tomczykiem z Mroczków Małych (ur. 1940).
rozwiń zwiń