Majid Bekkas i Houssam Guinia – dwa oblicza muzyki Gnawa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 19:00
Piątkowe Źródła zdominują brzmienia transowe. Udamy się do Maroka, żeby posłuchać nagrań dwóch mistrzów muzyki Gnawa.
Majid Bekkas i Houssam Guinia
Majid Bekkas i Houssam Guinia Foto: mat. promocyjne

Jednym z nich jest Majid Bekkas – artysta o wielkiej renomie, który w ciągu swojej bogatej kariery współpracował m.in. z Pharoah Sandersem, Peterem Brötzmanem i Archie Shepem. W dniu swojej premiery zabrzmi album koncertowy Majida Bekkasa nagrany wraz z brytyjską grupą Waaju w londyńskim Church of Sound. Płya nosi tytuł „Alouane”, co w języki arabskim oznacza „kolory”.


Drugim z mistrzów muzyki Gnawa będzie Maalem Houssam Guinia – syn wielkiego Mahmuda Guinii. Posłuchamy jego najnowsze nagrania, czyli płyty „Dead of Night”, która ukaże się na rynku za nieco ponad miesiąc. Album jest owocem całonocnej sesji w Casablance, podczas której Houssam Guinia wykonał pieśni znane mu od dzieciństwa. 

Zobacz też: 

Mianem gnawa określano tych, którzy praktykują rytuały uzdrawiania oparte na afrykańskich obrzędach animistycznych. W kulturze marokańskiej muzycy gnawa są postrzegani jako mistrzowie w magicznym usuwaniu skutków zatrucia jadem skorpiona i specjaliści w leczeniu chorób psychicznych. 

***

Na transowo-marokańskie Źródła w piątek (11.10) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Krzysztof Dziuba.

mg

Czytaj także

Gnawa - pustynny trans na polskiej scenie 

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 17:00
Trzeci dzień trwającego festiwalu Nowa Tradycja to spotkanie z muzyczną tradycją Maroka. W "Poranku Dwójki" opowiedziały o niej gwiazdy festiwalu, członkinie zespołu Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nayda! Czas kobiet

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:28
W „Poranku Dwójki” rozbrzmiewała mistyczna muzyka Maghrebu – gnawa. Jednak nie w stricte tradycyjnym wykonaniu. Utwory z płyty „Nayda!” to nowe spojrzenie na muzyczną kulturę Maroka. A muzyka onegdaj wykonywana tylko przez mężczyzn, dziś jest tworzona coraz częściej także przez kobiety. Yousra Mansour - wokalistka zespołu Bab L’Bluz opowiedziała w audycji o swojej muzycznej drodze, o zmianach społecznych w postrzeganiu kobiet w Maroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duchowe pieśni zza krat i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 16:00
Piątkowe Źródła spędzimy w towarzystwie nagrań terenowych autorstwa Iana Brennana – cenionego amerykański producenta, wykładowcy i dziennikarza, laureata nagrody Grammy, który ostatnie kilkanaście lat poświęcił na odkrywanie nieznanych muzycznych kultur świata.
rozwiń zwiń