Mistrzowskie granie między Łodzią, Warszawą i Lublinem w koncercie Kanon Trzech

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 18:00
W audycji zaprosimy na festiwal Wszystkie Mazurki Świata i koncert Kanon Trzech - a w nim muzyka tradycyjna z okolic trzech dużych miast - Łodzi, Warszawy i Lublina. Andrzej Bieńkowski zaprezentuje nagrania dawnych mistrzów z tych właśnie regionów i zaprosi na wieczorny koncert w Centrum Promocji Kultury w Warszawie.
Audio
  • Kanon Trzech na Wszystkich Mazurkach Świata 2024 (Dwójka/Źródła)
Stefan Nowaczek na Muzycznej Scenie Tradycji
Stefan Nowaczek na Muzycznej Scenie TradycjiFoto: Grzegorz Śledź PR

Autorem cyklu jesiennych koncertów “Kanon Trzech” jest Andrzej Bieńkowski, malarz i etnograf, profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który od 1980 roku realizuje bezcenne nagrania muzykantów z polskich wsi. W ramach cyklu autor wspomina wielkich mistrzów i pokazuje unikatowe filmy dokumentalne z własnych zbiorów, nakręcone często 40 lat temu. Zaprasza też młode kapele, grające muzykę wspominanych mistrzów.

Muzyka tegorocznego koncertu będzie nawiązywać do okolic trzech dużych polskich miast – Łodzi, Warszawy i Lublina. Andrzej Bieńkowski tym razem postawił sobie za cel przedstawienie postaci nieznanych szerzej mistrzów wiejskiego grania, mieszkających nieopodal tych miejscowości.

W Łódzkiem, autor koncertu dokonał przed laty licznych nagrań, nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie Łodzi, ale także m.in. w okolicy Wielunia i Kutna. Na archiwalnych nagraniach zabrzmią kapele z Wierzchlasu, Lututowa oraz Dobrzelina. Swoje wersje dawnych melodii przedstawi grupa Lunaria i Kapela Dobrzeliniacy Sławomira Czekalskiego.

Jeśli chodzi o nagrania z okolic Warszawy – Andrzej Bieńkowski proponuje archiwalia z Urzecza. Zbiór nagrań muzyki urzeckiej jest bardzo niewielki, tym większej wartości nabierają dźwiękowe zapisy Bieńkowskiego. Urzecze, to region etnograficzny rozciągający się wąskim pasem od Warszawy, wzdłuż Wisły, na południe, od Czerniakowa i Siekierek (dawnych wsi, obecnie dzielnic Warszawy) oraz Saskiej Kępy (również dzielnica Warszawy), po okolice Wilgi i Warki. Na żywo melodie z Urzecza zaprezentuje Kapela Wyczółki, a repertuar Stefana Nowaczka z sąsiadującego z Urzeczem Podłęża odtworzy Kapela Niwińskich.

Trzecim regionem – podlubelskim Roztoczem, Andrzej Bieńkowski interesował się żywo i dokonał tu szeregu nagrań. Muzykę z tego malowniczego regionu wykona Kapela Butrynów, a będą to melodie z repertuaru Kapeli Dudków i Kapeli Krzosów.

***

Na audycję Źródła w piątek (15.11) w godz. 12.00-12.45 zapraszał Piotr Dorosz.