Festiwale na długie zimowe wieczory

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 18:00
Maria Baliszewska zaprasza na przegląd festiwalowych wydarzeń u progu zimy. Przed nami m.in. najstarszy festiwal folkowy w Polsce!
Audio
Limonowska Słaza, Mikołajki Folkowe
Limonowska Słaza, Mikołajki FolkoweFoto: mat. promocyjne

Festiwale Polski południowej

W audycji doktor muzykologii Bożena Lewandowska zdała relację z trzech festiwali południa Polski. Etnomuzykolożka jest specjalistką od muzyki polskich Górali, jurorką na licznych folklorystycznych wydarzeniach. Co urzekło ją ostatnio? Między innymi 50. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”, który odbył się w połowie listopada w Limanowej. - Przeglądy odbywają się zarówno w małych miasteczkach i wsiach, ale i dużych, jak Limanowa czy Rzeszów. Przegląd na terenie Beskidu Żywieckiego na początku listopada to przegląd, w którym występują instrumentaliści i śpiewacy, zespołowo i solowo, do tego są też gawędy. Konkurs dotyczy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Większy konkurs jest co roku w Limanowej, w tym roku był 50. Limanowska Slaza rozrósł się bardzo, przesłuchań było bardzo dużo, bo konkurs obejmuje powiat limanowski, a tam zamieszkują przedstawiciele aż pięciu grup etnograficznych. Trzy grupy lachowskie, Zagórzanie i Górale Biali. Przegląd obejmuje praktycznie wszystkie przejawy folklorystycznej działalności artystycznej - mówiła Bożena Lewandowska.

Mikołajki Folkowe po raz 34.!

Bogdan Bracha, znany z zespołu Orkiestra św. Mikołaja zaprosił na Mikołajki Folkowe - festiwal, którego jest twórcą i organizatorem już 34. raz!

Mikołajki folkowe to najstarszy folkowy festiwal w Polsce! W tym (2024) roku rozpocznie się 12 grudnia. 

orkiestra świętego mikołaja mikołaje
Cała Orkiestra Św. Mikołaja w jednym śpiewniku

Mikołajki Folkowe to festiwal interdyscyplinarny, a także pierwszy festiwal folkowy, który na stałe zaistniał na polskiej scenie folkowej. Wiodącym tematem jest muzyka inspirowana muzyką tradycyjną, prezentowana i popularyzowana w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego młodego odbiorcy, oryginalna i nowoczesna. Zespoły folkowe występujące na festiwalu używają współczesnych środków do swobodnych interpretacji źródeł ludowej muzyki. Mikołajki Folkowe popularyzują kulturę tradycyjną poprzez edukację i zainteresowanie młodych ludzi wartościami i spuścizną folkloru, wskazując drogę, jak można dziś z niej korzystać. Oprócz koncertów będących osią festiwalu na „Mikołajkach” odbywają się liczne warsztaty, spotkania autorskie, prezentowane są filmy związane z kulturą ludową. Prezentują muzykę inspirowaną folklorem różnych regionów i krajów, stawiając sobie za cel „przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury”. [mat. festiwalu]

Inicjatorem festiwalu była Orkiestra Świętego Mikołaja. Artyści zapragnęli stworzyć scenę, na której spotkają się im podobni. Do dziś Mikołaje trzymają pieczę nad festiwalem, który odbywa się w lubelskim klubie studenckim Chatka Żaka.

 - Wiązało się to wtedy z powstaniem naszego ruchu studenckiego, który nazwaliśmy Orkiestrą Świętego Mikołaja. To miało być święto patronalne środowiska, które zainteresowało się muzyką tradycyjną, takie nasze miejsce. A festiwal miał być okazją do spotkań i prezentacji wokół tej muzyki. Spotykamy się w kultowym miejscu w Lublinie, w Chatce Żaka, tu od zawsze dobywają się Mikołajki Folkowej i one ciągle pełnią tę samą rolę - dalej są miejscem spotkań ludzi inspirujących się kulturą tradycyjną - mówił Bogdan Bracha.

***

Na audycję Źródła we wtorek (10.12) w godz. 12.00-12.45 zapraszała Maria Baliszewska.


Czytaj także

Jeśli Mikołajki, to tylko Folkowe!

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2024 21:12
12 grudnia rozpoczyna się najstarszy folkowy festiwal w Polsce - Mikołajki Folkowe! A już w najbliższym folkowym Poranku Dwójki zaproszą na niego organizatorzy Agnieszka Matecka-Skrzypek i Bogdan Bracha.
rozwiń zwiń