Pauleh. O sztuce walki z zachodniej Sumatry

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 13:00
Gościem środowych Źródeł jest Edy Utama, którego fotografie można podziwiać w Muzeum Azji i Pacyfiku na wystawie „Pauleh – sztuka walki z zachodniej Sumatry”.
Audio
  • Pauleh. O sztuce walki z zachodniej Sumatry (Dwójka/Źródła)
Pauleh w języku ludzi Minangkabau oznacza łącznik, ogniwo lub miejsce. Pauleh w języku ludzi Minangkabau oznacza łącznik, ogniwo lub miejsce.
Pauleh w języku ludzi Minangkabau oznacza łącznik, ogniwo lub miejsce. Pauleh w języku ludzi Minangkabau oznacza łącznik, ogniwo lub miejsce. Foto: Edy Utama

- Szczególnie pamiętam obrzezanie – sunat rasul – w kulturze minang dba się o to, by przez trzy dni obrzezany chłopiec nie zasnął. Organizowane są czuwania, mnie opowiadano historie ludowe w rycie bakaba – swoistej inscenizacji, która pociesza, bawi słuchaczy i daje im rady. Do dziś w moim domu przy okazji różnych uroczystości zaprasza się zespoły przedstawiające Randai. To popularne w naszej wiosce. Te doświadczenia miały wielki wpływ na moje pojmowanie sztuki – mówi fotograf.

Edy Utama to indonezyjski fotograf z Sumatry Zachodniej. Jest popularyzatorem kultury minangkabau, pisarzem, artystą sztuk performatywnych, kuratorem festiwali i fotografem. Za swoją działalność nagrodzony był między innymi przez gubernatora Sumatry Zachodniej, burmistrza Padangu, Agencję Rozwoju Ideologii Pancasila. Jego fotografie były prezentowane na wystawach w Indonezji, Niemczech, Japonii i na Hawajach. 

Pauleh – sztuka walki z zachodniej Sumatry

Wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku koncentruje się na dwóch rodzajach sztuki walki pencak silat, które są praktykowane w regionie Minangkabau (Sumatra Zachodnia): ulu ambek i silat galombang.

ZOBACZ:

Pauleh w języku ludzi Minangkabau oznacza łącznik, ogniwo lub miejsce. To także pleciona, bambusowa mata, która pełni rolę sceny dla pokazów ulu ambek. Wykonawcy ulu ambek prawie nigdy nie dotykają się nawzajem. Prezentują techniki ataku i obrony na odległość. Jest to wyrafinowana sztuka, z którą łączą się także rytualne powitania widzów i walczących ze sobą.

Drugi rodzaj walki pencak silat to silat galombang, wykonywany w celu uhonorowania gości podczas różnych uroczystości. Pojawiają się wówczas dwie grupy wykonawców sztuki walki – jedna reprezentuje gospodarza, a druga gościa. Atakują i unikają siebie nawzajem zachowując dystans, a kiedy się do siebie zbliżają są zatrzymywani przez osobę niosącą naczynie zawierające sirih – tradycyjną używkę będącą wyrazem gościnności.

Pencak silat jest symbolem kultury minangkabau, w której głównymi wartościami są relacje społeczne i braterstwo. W 2019 r. został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.


- Pamiętam z dzieciństwa, że w moim domu co roku odbywały się spektakle teatru Randai. Jego elementem była sztuka walki pencak silat… – wspomina na antenie Edy Utama.

Gdy Edy był nastolatkiem, miał okazję lepiej poznać tę sztukę walki – jego starszy brat zapoznał go z mieszkającym nieopodal mistrzem pencak silat. Utama uczył się tej sztuki walki od mistrza, następnie – w gimnazjum. Jak podkreśla nasz rozmówca, sztuka walki silat w kulturze minangkabau gra ważną rolę jako element dziedzictwa. Silat to ważny element budowania postaw i etykiety moralnej w społeczności Minangkabau.

- Osoba wykonująca silat ma za sobą całą społeczność, której honoru musi bronić. Nie może popełnić błędu, ponieważ nie reprezentuje jedynie siebie. Wykonujący silat jest wybranym przedstawicielem swojej wioski, społeczności. Oczekuje się, że będzie dbać o honor i prestiż grupy. Taki człowiek musi przestrzegać etyki i wszelkich elementów występujących w ulu ambek.

Czy silat przetrwa?

Choć na wystawie „Pauleh – sztuka walki z zachodniej Sumatry” w Muzeum Azji i Pacyfiku ujrzymy wielu młodych ludzi – nastolatków i dzieci uczących się pradawnego dziedzictwa minangkabau, rzeczywistość jest mniej optymistyczna…

- Zdjęcia na wystawie powstały 7-10 lat temu. Niemal wszyscy mistrzowie i nauczyciele silatu, z którymi rozmawiałem, mówili, że wielu młodych ludzi nie chce już uczestniczyć w tej sztuce walki. Owsze, nadal znajdą się 2-3 osoby nadal zainteresowane tą sztuką walki. Co prawda, jest może jeszcze kilka osób, które da się przekonać. Ale sądzę, że to już ostatnie pokolenie praktykujące silat. Szczególnie w formie pencak silat ulu ambek – wskazuje Edy Utama.

Kobiety Minangkabau, Sumatra Zachodnia, Indonezja Kobiety Minangkabau, Sumatra Zachodnia, Indonezja

Minangkabau - tu kobiety są kręgosłupem społeczności

Jedną z głównych grup etnicznych największego muzułmańskiego państwa świata, czyli Indonezji, jest grupa Minangkabau z Zachodniej Sumatry. W jej centrum są kobiety, które nie tylko zarządzają domem, ale są kręgosłupem społeczności. Może się to wydać dziwne w kontekście islamu, ale tradycja matrylokalności i matrylinearności na Sumatrze Zachodniej sięga daleko w przeszłość dziejów archipelagu (jeszcze przed nastaniem tam islamu).


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 11.12.2024

Godzina emisji: 12.00

at/mg

Czytaj także

Sumatra - kobiety rządzą, a mężczyźni opowiadają bajki

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 12:26
Minangkabau - słowo, którym określa się lud zachodniej Sumatry, nieczęsto pojawia się na polskich językach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Slamet Abdul Sjukur - muzyczny innowator z Azji

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 16:00
W marcu 2015 roku zmarł Slamet Abdul Sjukur - muzyk, którego dorobek to ważna część kultury Indonezji. Szczęśliwie kilka miesięcy temu udzielił wywiadu Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nostalgia Archipelagu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 19:00
W "Letniej nocy" przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni do Indonezji lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmi Indonezyjskie mambo?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 16:00
W latach 50. XX wieku wielką popularność w Indonezji zyskała muzyka latynoamerykańska, która przeniknęła do repertuaru zespołów rozrywkowych z całego archipelagu. Rytmy rumby i mambo zaczęto łączyć z melodiami i tekstami tradycyjnych pieśni z takich części Indonezji jak Moluki czy Zachodnia Sumatra.
rozwiń zwiń