Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych za pasem!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2025 13:00
Tydzień dzieli nas od rozpoczęcia Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Jako przedsmak tegorocznego święta muzyki tradycyjnej Kuba Borysiak przypomina muzykę laureatów OFKiŚL z 2024 roku.
Audio
Śpisko Qmpanijo w Kazimierzu Dolnym na OFKiŚL 2024
Śpisko Qmpanijo w Kazimierzu Dolnym na OFKiŚL 2024Foto: archiwum zespołu

Jako zaproszenie na zbliżający się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu wysłuchamy opowieści ze Spisza. Czeka nas spotkanie z zespołem Śpisko Qmpanijo, czyli artystami, którzy zdobyli I nagrodę w kategorii kapel w 2024 roku. 

Śpisko Qmpanijo Śpisko Qmpanijo

- Nasza kapela jest tu pierwszy raz, mam nadzieję że nie ostatni - opowiadała w audycji Maria Wnęk z Krepmach ze Spisza, członkini zespołu Śpisko Qmpanijo. - Spisz to tygiel kulturowy, bo tam jest bardzo dużo różnych wpływów, i węgierskie, i niemieckie, i słowackie, rumuńskie, żydowskie, cygańskie, tu się posplatały różne kultury. Królują u nasz czardasze, bo najwięcej wpływów jest węgierskich, zarówno w muzyce, w tańcu, stroju, też i w słownictwie i nazewnictwie, choć nasze wsie spiskie w większości założyli Niemcy, i tu dużo jest wpływów w architekturze - mówiła o tradycjach spiskich.

Spisz to teren z góralskimi tradycjami. Jak wskazują jego mieszkańcy - to nie do końca polski region. Mieszają się tu wpływy austro-węgierskie, słowackie (większa część regionu leży właśnie po słowackiej stronie), dlatego spiskie tradycje muzyczne są zróżnicowane.

Z historyczno-literackiego punktu widzenia, Spisz nie jest ziemią nieznaną. Na jego terenach powstały m.in. utwory Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Zamek w Lubowni opisał w „Potopie” Sienkiewicz, a południowe stoki Tatr były inspiracją dla dzieł Przerwy-Tetmajera, Witkiewicza, Orkana czy Żeromskiego… Wątki słowackie, polskie, niemieckie, węgierskie, rusińskie, żydowskie przeplatały się na Spiszu przez stulecia. O tym, jak wiele kultur mieści się w kulturze Spisza wiedzą jego mieszkańcy, ci z dziada pradziada i ci przybyli, którzy rozkochali się w tej krainie. WYSŁUCHAJ audycji Aleksandry Stec

***

Tytuł audycji: Źdła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 18.06.2025

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Spisz: ginący fenomen etnicznego i kulturowego tygla

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 14:09
8 styczeń 2010, godz. 12:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spisz zaplątany w narody. Przewodnik Ludwiki Włodek

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 12:00
- Spisz jest wyjątkowy, bo to jedyna część Polski, która przez wieleset lat należała do Węgier. Tam obowiązywało inne prawo i zwyczaje, żyli ludzie o innej tożsamości - mówiła w Dwójce autorka książki "Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na Spiszu i Orawie walczyli o przynależność do II RP. Polskość była tam silna

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 12:50
Spisz i Orawa to ziemie związane z Polską od XV wieku, czyli słynnego zastawu spiskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o drogach do niepodległości Polski na Podhalu, Spiszu i Orawie mówili: Jan Budz, prezes Zarządu Głównego Związku Polskiego Spisza, Robert Kowalczyk, dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Jan Karpiel Bułecka, architekt, muzyk, tancerz,  animator i popularyzator folkloru góralskiego, laureat  Nagrody Kolberga.
rozwiń zwiń