Jak to robią Szwedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 15:48
Maria Pomianowska przyglądała się, jak wygląda edukacja w zakresie World Music w Skandynawii.
Audio

Maria Pomianowska, prekursorka kształcenia na instrumentach ludowych na wyższych uczelniach muzycznych w Polsce była gościem audycji Marii Baliszewskiej. Sens wprowadzenia tego typu kształcenia do akademii tak wyjaśniała Maria Pomianowska:

- Bez wody nie można zrobić wina. Jeśli Chopin się inspirował ludowymi mazurkami, to znaczy, że one były wcześniej. Jeżeli zatem na akademii dostępna jest klasa muzyki tradycyjnej, to jest to z pożytkiem dla całej uczelni, bo każdy student może poznać źródła inspiracji Bacha czy Mozarta, a więc lepiej poznać i zrozumieć muzykę klasyczną.

Również studenci z Dalekiego Wschodu, których bardzo wielu studiuje w Polsce, bardzo chętnie wybrałoby zajęcia z polskich tańców ludowych. W ten sposób łatwiej bowiem uchwycić w wykonaniu właściwy rytm i tempo chopinowskiego mazurka. 

Aby posłuchać, jak to robią w Skandynawii, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Reanimacja suki

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 11:09
Czy można przywrócić do życia sukę? Można. Wystarczy krótka wzmianka w traktacie z XVI w. i akwarela z XIX stulecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Megahit polskiej kompozytorki

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 14:00
Kto jest najbardziej znanym w Japonii polskim kompozytorem po Chopnie? Tekla Bądarzewska-Baranowska, autorka megahitu La prière d'une vierge.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Pomianowska: muzyczny sojusz polsko-japoński

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 13:00
- Japonia to mój drugi dom - mówi Maria Pomianowska, gospodarz radiowego Koncertu Solidarności Tokio-Warszawa. Mistrzyni eklektycznej muzyki świata spędziła w Kraju Kwitnącej Wiśni pięć lat, koncertując z cesarzową i doprowadzając do łez wzruszenia japońskich rybaków.
rozwiń zwiń