Światówka, śpiwa i chłop pod Kielcami

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 13:00
Gra na harmonijce, tańce o nieznanych nazwach, warsztaty zielarskie - takie atrakcje, także dla początkujących, proponuje Tabor Domu Tańca odbywający się po raz pierwszy na Kielecczyźnie, na który w "Źródłach" zapraszali organizatorzy.
Audio
  • o Taborze Domu Tańca rozmowa Piotra Kędziorka z Dorotą Murzynowską i Michałem Maziarzem (Źródła/Dwójka)
Tabor Domu Tańca, 2013
Tabor Domu Tańca, 2013Foto: http://taborkielecki.domtanca.art.pl

Tabor rozpocznie się 4 sierpnia we wsi Sędek na wschód od Kielc. To przepięknie położona miejscowość ze wspaniałymi lasami - zachęcali Dorota Murzynowska i Michał Maziarz, organizatorzy imprezy.

– Znaleźliśmy kilku świetnych instrumentalistów, a także kilka wspaniałych śpiewaczek. – Bardzo dużo jest tutaj instrumentów dętych, trąbek, klarnetów. Na Kielcczyźnie silne są tradycje orkiestr kopalnianych - mówili goście ”Dwójki”.

Inne nazwy noszą tu znane tańce. ”Chłop” to lokalna nazwa mazurka, poza tym tańczy się ”światówkę”, ”zawiślaka”, ”śpiwę”. Każdy może się ich nauczyć. Na naszych warsztatach będą trzy poziomy zaawansowania. Kto nie chce tańczyć może uczyć się śpiewać i grać na harmonijce ustnej albo… iść z grupą na spacer etno - botaniczny zgłebiając tajniki zielarstwa – zachęcali goście Piotra Kędziorka.

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa
Czytaj także

Odważny we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 18:00
Jedyny zespół afrykańskich kobiet śpiewających gardłowo, przy tym w języku z mlaskającymi spółgłoskami. Taniec kobiet słynącego z zaklinania węży plemienia z Radżastanu, legendarnej ojczyzny Cyganów. Ekstatyczna poezja z Indii i marokańskie tancerki zakryte woalem – na takie atrakcje zapraszał w "Źródłach" dyrektor Brave Festiwal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wóz, opowieść i Podlasie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 12:00
Etnolodzy, artyści, animatorzy kultury będą podróżować cygańskim wozem po Podlasiu, zbierając przez 40 dni miejscowe historie. O projekcie ”Wędrujące opowieści” mówiły w ”Źródłach” etnolożki i animatorki kultury Weronika Brączek i Agata Humel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzykanci przypominają dźwięki wesel sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 14:36
Bracia Tarnowscy w całej swojej karierze zagrali na ponad 500 weselach. Pochodzą z bardzo muzykalnej rodziny – dźwięki otaczały ich od zawsze.- Myśmy się sami nauczyli. Nasz tatuś jak pracował to cały czas śpiewał i te dźwięki są, bo je do dziś gramy – mówią.
rozwiń zwiń