Stanisław, Adam oraz Krzysztof Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych, która na koncie ma kilka setek wesel i niezliczoną ilość koncertów na przeglądach poświęconych muzyce ludowej. Określani mianem mistrzów teatru weselnego - zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat.
Kapele tworzą bracia Adam (skrzypce) ur. 15.01.1945 r., Stanisław (harmonia) ur. 8.06.1940 r. oraz syn Stanisława (bęben). To w Domaniowie w gminie Przytyk zaczęła się ich przygoda z muzyką. Cała rodzina - zarówno ze strony ojca jak i matki była muzykalna, więc nie może dziwić nas fakt, że bracia od najmłodszych lat wychowywani przy dźwiękach muzyki, zafascynowali się nią. - Wszyscy byliśmy samoukami, początkowo rodzina niechętnie podchodziła do naszej pasji, twierdząc że bycie muzykiem to niewdzięczny zawód. Babcia modliła się, aby jej wnuczkowie nie zostali muzykami, bo "muzykanty to pijaki", a wuj muzyk nie chciał nas uczyć grać, mówiąc że jest to "dziadowski chleb" - opowiada Adam Tarnowski.
Bracia dość wcześnie zaczęli grywać na weselach, bo już w wieku 13-14 lat. W 1968 roku postanowili zagrać razem jako rodzinna Kapela Braci Tarnowskich. Grywali głównie po weselach, rzadziej na zabawach. W ich repertuarze znajdziemy mazurki, oberki, rumbę, fokstrota, polkę, czy tango. W 1990 roku kapela zakończyła granie po weselach. Pojawiły się instrumenty elektroniczne i wyparły muzykę ludową, która stawała się coraz bardziej zapominana.
Audycji Źródła można słuchać we wtorek po 12.
sm