Polacy na Litwie - skarbnica polskich pieśni historycznych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 15:51
- Oni zachowali więcej pieśni o tematyce patriotycznej niż my tutaj w Polsce - wspominała swoją litewską wyprawę z 1992 roku Maria Baliszewska.
Audio
  • Polacy na Litwie - skarbnica polskich pieśni historycznych (Źródła/Dwójka)
Niemen
Niemen Foto: Wikipedia/Robert Danieluk/C.C. 3.0

22 lata temu Maria Baliszewska wyruszyła na Wileńszczyznę i Kowieńszczyznę, by utrwalić pieśni pamiętane przez zamieszkałych tam Polaków. Etnografka wspominała, że ekipa Polskiego Radia była przez nich przyjmowana nierzadko ze łzami wzruszenia w oczach. W audycji "Źródła" Maria Baliszewska zaprezentowała nagrane wówczas utwory oraz rozmowy z pieśniarkami. W wywiadach tych z jednej strony przebija tęsknota za dawnymi czasami, gdy młodzież była delikatniejsza i do śpiewu bardziej skora, z drugiej smutek i żal, że wiele pięknych melodii odejdzie wraz z najstarszym pokoleniem Polaków na Litwie.
W audycji usłyszeliśmy głosy: Heleny Urbieloniene, Marii Isielonis i Jadwigi Molis oraz etnografki Marii Krupowies.

***

Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Maria Baliszewska
Data emisji: 11.11.2014
Godzina emisji:
12.00

bch/mm

Zobacz więcej na temat: folk Litwa Maria Baliszewska
Czytaj także

"Gdyby Kolberg miał fonograf...", refleksja nad "Ludem" przez pryzmat nagrań

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
- Chcemy się zastanowić, na ile nagrania, które były robione ponad 100 lat po śmierci Kolberga, mogą rzucić światło na sposób czytania i interpretacji jego zapisków - mówił w Dwójce Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magia huculska. Podobne powoduje podobne

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:07
- Podstawy magicznego myślenia Hucułów opierają się na dwóch zasadach. Pierwsza zakłada, że skutek podobny jest do przyczyny. Według drugiej rzeczy, które kiedyś pozostawały ze sobą w styczności, nadal na siebie działają - mówiła w Dwójce etnografka dr Urszula Janicka-Krzywda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Obrochta: dziadek to był pierwszy skrzypek na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:24
Grę górali z rodziny Obrochtów doceniał sam Karol Szymanowski. W setną rocznicę urodzin prymisty Władysława Obrochty wysłuchaliśmy jego wspomnień.
rozwiń zwiń