Z okazji rocznicy urodzin legendarnej prymistki podhalańskiej (1894-1968) Bukowiańskie Centrum Kultury zorganizowało wieczór wspomnień o tej artystce i opublikowało płytę z jej nagraniami z lat 50. i 60. XX w. Szef placówki Bartłomiej Koszarek opowiadał o drodze Dziadońki do muzykowania.
– Bronisława Dziadoń, urodzona na Łysej Polanie, pochodziła z rodziny, która razem z hrabią Władysławem Zamojskim walczyła o polskość Morskiego Oka – opowiadał. - W jej rodzinnym domu bywało wielu ludzi, m.in. słynny Bartłomiej Obrochta. Mała Bronka zakochała się w pięknej twórczości tego niezrównanego muzykanta – mówił.
Talent Dziadońki sprawił, że niekiedy przerastała swojego mistrza, co w tamtych czasach było czymś wyjątkowym. Dziedzina muzykowania była bowiem zarezerwowana dla mężczyzn. Bartłomiej Koszarek wspomniał, że u źródeł jej nieustraszonego charakteru leżała młodzieńcza styczność z tym, co można nazwać żywotem zbójnickim...
***
Prowadzenie: Anna Szotkowska
Goście: Bronisława Konieczka-Dziadońka (z nagrań archiwalnych), Bartłomiej Koszarek (dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury), Stanisława Galica-Górkiewicz (bukowiańska artystka, uczennica Dziadońki)
Data emisji: 16.12.2014
Godzina emisji: 12.22
Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".
mc/bch