Orkiestra Dęta z Jędrzejówki: gramy od narodzin do zejścia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:00
- Występujemy na weselach, pogrzebach, dbamy o oprawę uroczystości kościelnych, ślubów - wymieniał Józef Czerw, lider Orkiestry Dętej z Jędrzejówki.
Audio
  • Rozmowa z Józefem Czerwem, liderem Orkiestry Dętej z Jędrzejówki (Źródła/Dwójka)
  • Rozmowa ze Stefanem Maziarczykiem, muzykiem i gawędziarzem z Roztocza (Źródła/Dwójka)
Orkiestra Dęta z Jędrzejówki gra zarówno kompozycje zapisane w nutach, jak i stare melodie ludowe
Orkiestra Dęta z Jędrzejówki gra zarówno kompozycje zapisane w nutach, jak i stare melodie ludoweFoto: Zyada, lic. CC BY 2.0 (flickr)

- Zaraz po wojnie w regionie działało bardzo wiele orkiestr. Kilka przedwojennych i szereg nowych, które zaczęto intensywnie tworzyć w 1949 roku. To były trudne czasy, więc młodzież garnęła się do grania - wspominał nasz gość.

W nowym stuleciu w powiecie nie działałaby już żaden zespół instrumentów dętych, gdyby nie inicjatywa Kazimierza Piroga, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju, który w 2000 roku postanowił reaktywować orkiestrę z Jędrzejówki. - Teraz jest nas dwunastu, ale z sześciu parafii, siedmiu gmin i czterech powiatów - żartował Józef Czerw.

Nasz gość zdradził też, dlaczego nazywają go "zapchajdziurą" i do czego orkiestrze dętej potrzebny jest internet.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Józef Czerw, lider Orkiestry Dętej z Jędrzejówki

Data emisji: 30.07.2015

Godzina emisji: 12.00

W "Źródłach" rozmawialiśmy także z innym uczestnikiem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu - Stefanem Maziarczykiem, muzykiem i gawędziarzem z Roztocza.

mm/jp

Czytaj także

"Z górki na mazurki". Geneza płyty Maliszów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 10:00
"Mazurki niepojęte" Kapeli Maliszów, to jedna z najważniejszych folkowych płyt tego roku. O jej zawartość zapytaliśmy lidera i założyciela zespołu Jana Malisza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uchronić ludowe pieśni przed zapomnieniem

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 13:48
– Moim celem jest, by wciąż te pieśni śpiewać, by one nie zanikły – mówiła w "Źródłach" śpiewaczka ludowa Martyna Żurek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Jaworzynce ciągnie Czechami i Słowakami

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 17:00
- Nasza gwara jest najbardziej odmienna spośród całej Trójwsi Beskidzkiej. To przekłada się na sposób śpiewania - mówiła laureatka ubiegłorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu śpiewaczka Monika Wałach-Kaczmarzyk.
rozwiń zwiń