Kazimierz Dolny. "Kuncewiczówka to własny kawałek nieba"
Dwa główne kryteria, którymi kieruje się festiwalowe jury, to "ocena repertuaru i wykonania". – Potem jednak wgłębiamy się w szczegóły: czy pieśni są rdzennie związane z wsią, czy mają dawne teksty – opowiadała Maria Baliszewska. - Najważniejszą ideą festiwalu w Kazimierzu jest zachowanie starej muzyki dla następnych pokoleń. Trzymamy się tej tego i staramy się punktować wyżej dawne pieśni czy dawne piękne modalne mazurki – dodała.
51. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu podsumowali w audycji także juror dr Jacek Jackowski i oraz dziennikarka Dwójki Anna Szewczuk. Ponadto słuchaliśmy muzyki nagrodzonych kapel i solistów: Andrzeja Budza, Kapeli Czesława Kocemby z Łagowa, Krystiana Barszczewskiego, Kapeli Stacha z Dzwoli, Kapeli Opocznianka, Kapeli Dorosza i Kapeli Duchac.
Zamieniliśmy też kilka słów z Czesławem Kocembą, którego zespół zdobył Basztę - nagrodę główną w tej kategorii kapel. Artysta opowiadał o dawnych weselach i o tym, jak funkcjonowali na nich muzycy. Ich rola była wtedy inna niż współczesnych kapel weselnych.
***
Tytuł audyji: Źródła
Prowadzi: Magdalena Tejchma
Goście: Maria Baliszewska i Jacek Jackowski (jurorzy konkursu festiwalu w Kazimierzu), Anna Szewczuk (Radiowe Centrum Kultury Ludowej), Czesław Kocemba (harmonista)
Data emisji: 26.06.2017
Godzina emisji: 12.00
mc/jp