Specjalne wydanie "Źródeł" w dniu urodzin Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:00
Odwiedzili nas muzycy zespołu Tęgie Chłopy. Rozmawialiśmy o tym, co łączy muzyków z festiwalem Nowa Tradycja, o muzyce kieleckiej i zaprosiliśmy na koncert – potańcówkę w warszawskim DZiK-u.
Audio
  • Specjalne wydanie "Źródeł" w dniu urodzin Dwójki - wywiad z zespołem Tęgie Chłopy (Dwójka/Źródła)
Kapela Tęgie Chłopy, złożona z uczniów  mistrza Stanisława Witkowskiego, od kilku lat poznaje i praktykuje jego repertuar  przede wszystkim na potańcówkach i zabawach na wsi i w miastach
Kapela Tęgie Chłopy, złożona z uczniów mistrza Stanisława Witkowskiego, od kilku lat poznaje i praktykuje jego repertuar – przede wszystkim na potańcówkach i zabawach na wsi i w miastachFoto: materiały promocyjne

Tęgie Chłopy to grono instruktorów muzyki tradycyjnej grających wspólnie w jednej kapeli. Zespół przeszedł długą drogę i wiele przeobrażeń - zasiał nowe trędy i wskrzesił muzykę kielecką. W audycji Maciej Filipczuk wspomniał czasy, gdy był konkursowiczem i później jurorem na konkursie Nowa Tradycja.

- Zagraliśmy wspólnie z Maćkiem Filipczukiem na festiwalu Nowa Tradycja i odebraliśmy tam laury razem z Jackiem Hałasem - dodał Michał Żak. - Ja natomiast nigdy nie brałam udział w festiwalu Nowa Tradycja. Nigdy nie mogę zdążyć i złożyć formularza uczestnictwa, ale bardzo sobie cenię redakcję RCKL za to. co robi - dodała Ewa Grochowska.

W "Źródłach" przypomnieliśmy również wywiad z braćmi Marianem i Antonim Cicheckimi z Kapeli Cicheckich, których niegdyś wspólnie odwiedziliśmy. Antoni Cichecki był skrzypkiem samoukiem, grał od dwunastego roku życia. Pochodził z Oblina-Grądek, małej miejscowości znajdującej się w mikroregionie zwanym Powiślem Maciejowickim. Charakterystyczne dla tego terenu są dwuczęściowe oberki śpiewane, zwane „powiślakami”, podobne do mazurków radomskich z regionu tzw. Zawiśla, po drugiej stronie Wisły. Antoni Cichecki przez lata tworzył Kapelę Braci Cicheckich ze swoim bratem Marianem, grającym na bębenku obręczowym. Obaj uczyli się także gry na harmonii. Wspólnie zagrali na wielu weselach.

- Kiedyś nie było tak jak teraz. Ludzie męczyli, trzeba było grać! Bimbru narobili, pili i bawili się elegancko! Od południa jednego dnia, to w niedzielę, przez noc, i w poniedziałek do wieczora. Były przerwy, boby człowiek nie wytrzymał, ale trzeba było grać! – wspominał Antoni Cichecki. - Nie spało się! A czasami się pobili, pamiętam bitkę młodego! Młody zrobił brewerię, uciekł z wesela, potem go złapali...! Ech, panie!

Nagrania Antoniego Cicheckiego wraz z bratem Marianem znalazły się na płycie „Muzyka Źródeł. Mazowsze” wydanej przez Polskie Radio w roku 1996.

 Zapraszamy do odsłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzili:  Kuba BorysiakPiotr Kędziorek

Goście:  Ewa Grochowska, Michał Żak i Maciej Filipczuk (Tęgie Chłopy)

Data emisji: 1.03.2019

Godzina emisji: 15.15

 gs

 

Czytaj także

"Wesele" zespołu Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:00
"Wesela się zmieniają - stare obrzędy odchodzą, zastępują je nowe zwyczaje. Ale choć nad głowami nie latają już scyzoryki i nie idą w ruch sztachety, nie rozplata się i nie obcina warkocza Młodej, to nie można wyobrazić sobie wesela bez muzyki!" - tak pisał zespół o płycie zainspirowanej muzyką weselną regionu kieleckiego.
rozwiń zwiń