- Mam 25 lat. Na skrzypcach gram mniej więcej od komunii. Najpierw gry na skrzypcach uczył mnie sąsiad, Paweł Migiel, następnie edukowałem się u Krzysztofa Trebuni-Tutki, a później uczył mnie Andrzej Karpiel-Replon wraz z synem. Ta edukacja złożyła się na całość mojej twórczości artystycznej - mówił młody prymista, Szymon Tylka. – Pierwszą kapelę założyłem w szkole średniej. Skład kapeli się zmieniał, ale raczej utrzymujemy się w stałym gronie… i gramy.
- Muzyka góralska, jak każda muzyka, ciągle ewoluuje. Staramy się wzorować na naszych przodkach, na Stanisławie Nędzy-Chotarskim, Bartusiu Obrochcie, Sabale. Dzięki dostępności ich nagrań staramy się grać na tej tradycji. Na Podhalu każdy region gra inaczej, każdy prymista gra inaczej, ma swój wzorzec z którego czerpie. Gra Nędzy-Chotarskiego była energiczna i żywa. Dziś graliśmy także nutę dzianiszańską, nazwa pochodzi o nazwy wsi Dzianisz w gminie Kościelisko. To region Stanisława Nędzy-Chotarskiego, bo on pochodził z Kościeliska. Tu gra się bardzo żywo, nieco wolniej gra się na Bukowinie, ale to wszystko to te same nuty - mówił Szymon Tylka, lider najlepszej kapeli 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Przypomnieliśmy także w audycji nagrania słynnego mistrza Stanisława Nędzy-Chotarskiego z Kościeliska (1893-1972), na którego grze wzorują się muzycy kapeli.
Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Goście: Szymon Tylka
Data emisji: 10.07.2019
Godzina emisji: 15.15
gs