Dziś określenie "góral" większość osób automatycznie utożsamia z mieszkańcami Podhala. Kultura tego regionu przyciąga mieszkańców Spisza. Obecnie zauważa się stłamszenie kultury spiskiej. Gość "Źródeł" mówił, że moda na Podhale jest bardzo widoczna w takich miejscowościach jak Rzepiska, Łabszanka, Czarnogóra i Trybsz. Podkreślał on również, że sam stara się temu nie ulegać i dlatego chociażby nie ozdabia swojej muzyki i gra "na prosto", bo tak się grało na Spiszu. Martwi go za to popularność spiskich czardaszy na Podhalu, bo obawia się, że będą one utożsamiane z tym regionem.
Marian Kikla wyjaśniał, jak zagrać czardasza, żeby nie zabrzmiał banalnie. - Nie ma specjalnych odmian czardaszy, ale jest różny sposób ich grania. Może być szybki sekund, albo wolny sekund. Są regiony, które grają go wolniej, jak się szybciej przesuwa smyczkiem po strunach, to można robić tzw. pochody, wtedy jest ta muzyka bardziej urozmaicona. W odmianie jurgowskiej smyczkujemy troszkę szybciej, a odmianie trybskiej i kacwińskiej smyczkujemy wolniej - mówił muzyk i pedagog Marian Kikla. - W Jurgowie gramy ozdobniki na durowo, bardziej wesoło, pozostałe dwa nasze regiony grają je molowo.
Marian Kikla wspominał w "Źródłach", że dawniej stroje spiskich górali były bogatsze niż ubrania ich zachodnich sąsiadów. Obecnie to się diametralnie zmieniło. Jak wyglądają ludowe stroje regionu spiskiego? Zapraszamy do odsłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Goście: Marian Kikla (muzyk, pedagog i promotor spiskiej kultury tradycyjnej)
Data emisji: 14.10.2019
Godzina emisji: 15.15
gs/at