Nowe kierunki w etnomuzykologii

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 06:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Weroniką Grozdew-Kołacińską, która opowiedziała o stanie badań prowadzonych m.in. przez Pracownię Etnomuzykologii Instytutu Sztuki PAN.
Audio
  • Weronika Grozdew-Kołacińska z Pracowni Etnomuzykologii Instytutu Sztuki PAN i Agata Kusto, redaktor naczelna Pisma Folkowego w Źródłach (Dwójka /Źródła)
Weronika Grozdew-Kołacińska.
Weronika Grozdew-Kołacińska.Foto: Grzegorz Śledź

- Kultura muzyczna bardzo mocno się zmienia i nie będzie nowością, jeśli powiem, że przez ostatnie 30 lat obserwujemy jej wielkie przyspieszenie. Przygotowujemy się do poważnych badań terenowych w Małopolsce. Inicjatywa narodziła się wśród członków Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego, które tworzą etnomuzykolodzy, folkloryści, badacze zajmujący się muzyka tradycyjną, także amatorzy. Zatęskniliśmy za międzyuczelnianymi obozami terenowymi, które praktykował Sobieski - tłumaczyła Weronika Grozdew-Kołacińska, przywołując postać etnografa Mariana Sobieskiego. – Wybraliśmy bardzo trudny teren na styku silnych regionów. Repertuar religijny na na terenach Małopolski ma się cały czas bardzo dobrze, jednak pozostały niereligijny, dawniejszy repertuar śpiewaczy jest już prawie niedostępny.

Jak mówiła gość audycji, w Pieninach zachowało się dużo ballad i śpiewek weselnych, również śpiewki podhalańskie. Diafonii pienińskiej nie udało się badaczom doświadczyć, zaobserwowano za to żywe wciąż śpiewy flisackie. 

W audycji spotkaliśmy się także z dr hab. Agatą Kusto, redaktor naczelną "Pisma Folkowego" o nowym numerze - górskim. - Pojawiło się pytanie, czym jest dzisiaj kultura góralska dla ludzi z nią silnie związanych. Pytaliśmy i dostaliśmy odpowiedzi. Zachęcamy czytelników, aby się z tym zmierzyli - mówiła gość audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Gość: Weronika Grozdew-Kołacińska (Pracownia Etnomuzykologii Instytutu Sztuki PAN), Agata Kusto (redaktor naczelna "Pisma Folkowego")

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs


Czytaj także

Legenda węgierskiej ludowizny. Spotkanie z Muzsikás

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 15:39
Jedna z najbardziej znanych węgierskich kapel, pionierzy promowania tamtejszej kultury ludowej na świecie, a także goście Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2006, wracają na radiową scenę!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie tradycyjne pieśni adwentowe i maryjne

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:00
Na spotkanie z pięknymi polskimi melodiami adwentowymi w "Źródłach" zapraszał Adam Strug. Piotr Dorosz zabrał nas z kolei na wystawę "Magia instrumentów. Osobliwości. Inwencja trzygłosowa".
rozwiń zwiń