W "Źródłach" opowiedzieliśmy o działaniach rozpoczętych przez Fundację Muzyka Zakorzeniona w 2016 roku, czyli o digitalizowaniu, archiwizowaniu, opracowywaniu i upublicznianiu notatek, tekstów i fotografii zebranych w czasie niezliczonych podróży Piotra Gana.
- Piotr Gan często podróżował ze swoją żoną, która bardzo go wspierała w poszukiwaniach, nawet finansowała jego wyprawy etnograficzne. Ich miłość do Kielecczyzny zaowocowała ogromnymi zbiorami muzyki. Jego pierwszy kontakt z radiem okazał się ogromną fascynacją tym medium. Popularyzował dzięki niemu muzykę ludową do późnych lat osiemdziesiątych - tłumaczył Piotr Baczewski. - Mało jest zdjęć samego Piotra Gana, raczej to on fotografował ludzi grających i śpiewających.
Przedstawiliśmy także ciekawe historie związane ze współczesnymi badaniami śladami badań terenowych największego badacza Kielecczyzny i Ziemi Radomskiej.
- Dzięki działalności Piotra Gana można zaobserwować wpływy jakie na muzykę ludową wywierały orkiestry dęte i ruch ludowy, który niósł światełko oświaty. Były chóry, kapele, orkiestry, muzyka pod ich wpływem ciągle się zmieniała. Innym czynnikiem było to, że w wielu miasteczkach w szkołach muzyki nauczali żydzi. Polacy często grali na żydowskich weselach. Muzyki tej u Gana nie jest dużo, ale można znaleźć kilka żydowskich melodii, które zagrały polskie kapele z polskimi słowami. Relacje polsko-żydowskie opisane są w części archiwum złożonej z notatek i artykułów badacza. Na przykład Kapela Rafalskiego o lutniczych tradycjach zaopatrywała żydowskie kapele w basy.
Piotr Gan fascynuje również współczesnych muzyków, mieliśmy tego dowód na koncercie 25-lecia RCKL-u. - Myślę, że wiele dobrych rzeczy nie wydarzyłoby się, gdyby nie Gan - dodał prezes Fundacji Muzyka Zakorzeniona.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadzili: Patrycja Zisch i Adam Strug
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 15.15
gs