Pogórzańskie tradycje gry na cymbałach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 11:00
Gościem poniedziałkowych "Źródeł" był Michał Rydzik z Grodziska Dolnego, wielokrotny laureat festiwalu w Kazimierzu i rzeszowskich Spotkań Cymbalistów. 
Audio
  • Pogórzańskie tradycje gry na cymbałach (Dwójka/Źródła)
Cymbały.
Cymbały.Foto: Grzegorz Śledź

Michał Rydzik, młody cymbalista z Grodziska Dolnego, wielokrotny laureat festiwalu w Kazimierzu i rzeszowskich Spotkań Cymbalistów, na co dzień gra z Kapelą Grodziszczoki. Wcześniej cymbalistą tej kapeli był Edward Markocki, Michał Rydzik odziedziczył po nim styl gry. Idąc śladami swojego mistrza posiada również uczniów, w tym swoje siostry.

- Gram dwanaście lat na cymbałach rzeszowskich. Wcześniej ćwiczyłem grę na akordeonie. Uczyłem się grać na cymbałach u pana Markockiego, przekazał mi on swoje maniery, zagrywki i styl gry. W porównaniu z wieloma innymi młodymi cymbalistami mam duże szczęście, bo mogłem uczyć się bezpośrednio od najlepiej grającej osoby ze starszego pokolenia - tłumaczył Michał Rydzik.

Ogromną sztuką jest dobrze nastroić cymbały, trzeba być bardzo precyzyjnym w ruchach kluczem i mieć perfekcyjny słuch. Najniższa struna w cymbałach Michała Rydzika to e najwyższa to F##. Cymbały te są strojone diatonicznie i nie wszędzie występują dźwięki chromatyczne. 

 - Polki dzieliły się na galopki i na tramle. Galopki były szybsze, a tramle były wolniejsze, tak przekazał mi to pan Markocki. Melodie, które gram na cymbałach są durowe, tylko jedna jest molowa. W Grodzisku jest duża przewaga melodii durowych, molowe raczej były zapożyczone - opowiadał cymbalista.

Wspomnieliśmy również najsłynniejszego cymbalistę z Grodziska, Edwarda Markockiego, o którym opowiadał m.in. jego wnuk, także grający na cymbałach - Piotr Markocki. - Mój dziadek był niezwykle słynnym cymbalistą, jego przodkowie, ojciec i dziadek też grali na cymbałach. Nie zdążyłem uczyć się u dziadka, chęć na granie później mnie naszła i uczyłem się od jego ucznia, Michała Rydzika – mówił  w "Źródłach" wnuk mistrza, Piotr Markocki.

Jak cymbały Piotra Markockiego znalazły się w Ameryce? O tym w audycji

***

Tytuł audycji: "Źródła"

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Michał Rydzik, Piotr Markocki (cymbaliści)

Data emisji: 3.02.2020

Godzina emisji: 15.15


gs

 

Czytaj także

Kultura tradycyjna Czarnych Górali Nadpopradzkich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:55
O tej niewielkiej góralskiej grupie zaliczanej do Górali Sądeckich zamieszkujących Piwniczną i okolice opowiedzieli mieszkańcy doliny Popradu. O stroju, muzyce i specyfice kultury mówili Piotr Maślanka, śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, oraz Irena Stawiarska, na co dzień grająca w rodzinnej kapeli Stawiarskich Błankowiany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzowie śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 10:18
Tym razem w "Nokturnie" posłuchaliśmy trzech mistrzów reprezentujących trzy odmienne tradycje śpiewacze, wszystkie w odsłonach koncertowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymczak, Ciastek i Racis w Kanonie Trzech na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 11:55
W tym roku na festiwalu wspominać będziemy Władysława Szymczaka z Łęków Dużych, Józefa Ciastka z Czermna i Franciszka Racisa z Jasionowa. O koncercie i muzykach wykonujących na nim repertuar nieżyjących mistrzów opowiedział prof. Andrzej Bieńkowski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsi skrzypkowie regionu Opoczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:05
W "Kiermaszu pod kogutkiem" królowała muzyka z centralnej Polski, z regionu Radomskiego i Opoczyńskiego. Spotkaliśmy się z Joanną i Stanisławem Strelnikami i przypomnieliśmy postać legendarnego skrzypka Józefa Zarasia.  
rozwiń zwiń