- Nawiązujemy do tradycji naszych ojców i dziadków, którą bardzo trudno było odtworzyć - opowiadał Jerzy Woźniak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kijach i kierownik zespołu kolędniczego. - Scenariusz dostaliśmy od naszych przodków, byli tam Minister na koniu i Marszałek, Żyd, Koza, Herod, Anioł, Diabeł i Śmierć. Jak byłem dzieckiem, to grałem już króla, po latach chciałem to odtworzyć - tłumaczył w odpowiedzi na pytanie, skąd z towarzyszami zaczerpnęli wiedzę o tym zwyczaju, na południu Polski trwającym zwykle do 2 lutego, czyli dnia Matki Bożej Gromnicznej.
- Młodzi się jakoś do tego nie garną, a my byśmy chcieli ich jakoś nauczyć, żeby nasi następcy potrafili zaśpiewać i przekazać te tradycje - dopowiadał śpiewak Władysław Cebula. - Kiedyś to było inaczej, to był zaszczyt, jak kolędnicy przyszli, a teraz ten zwyczaj zaczyna już zanikać.
W audycji wspominaliśmy także zmarłego 21 grudnia 2019 roku Józefa Maślankę z Żabnicy, muzyka, śpiewaka, wieloletniego tancerza Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk i budowniczego instrumentów. Urodzony w 1937 roku, był wybitnym żywieckim muzykantem i twórcą instrumentów o doskonałym słuchu muzycznym. Już jako młodzieniec przejawiał talent muzyczny oraz zamiłowanie do wykonywania instrumentów muzycznych: fujarek, piszczałek pasterskich i trombit.
- Długa trąba zawsze leżała na szałasie. Przychodziło południe, a zegarów nie mieli, to baca trąbił na tej trąbie, a kto był blisko, to się odezwał - opowiadał Józef Maślanka. - Jak przeszedłem na emeryturę, to tyle chałtur załapałem, że się nie mogłem wyrobić - opowiadał w archiwalnym nagraniu. Wiosną 2018 roku zarejestrowali je dziennikarze RCKL-u, którym zaprezentował swoje prywatne muzeum instrumentów.
Józef Maślanka w latach 60. z Władysławem Koniorem i Anielą Bednarz założył zespół regionalny w Żabnicy, w roku 1966 wstąpił do Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pilsko" w Żywcu. W tamtejszej świetlicy zaczął budować regionalne pasterskie instrumenty. Rozpoczął pracę w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk" z którym związany był przez 25 lat i zwiedził świat, koncertując niemal we wszystkich krajach europejskich, a także w Ameryce, Azji i Australii.
***
Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem
Prowadził: Kuba Borysiak
Goście: Jerzy Woźniak, Adam Kwoka, Władysław Cebula, Józef Maślanka
Data emisji: 12.01.2020
Godzina emisji: 5.05
at