Towarzyszyli jej najważniejsi kompozytorzy i muzycy tamtych czasów. Współpracowała ze wszystkimi czołowymi kompozytorami epoki - Panayotisem Toundasem, Vangelisem Papazoglou, Kostasem Skarvelisem, Spirosem Peristerisem, Dimitriosem Semsisem ("Salonikios"), Markosem Vamvakarisem, Vasilisem Tsitsanisem i innymi. Nagrania ich kompozycji będziemy mieli okazję wysłuchać w czasie trwania audycji. Z nieznanych powodów Rita nie dokonywała nagrań po II wojnie światowej, chociaż można znaleźć kilka pieśni w jej wykonaniu z ok. 1960 roku.
- Moje muzyczne serce jest rozdarte między trzy śpiewające greczynki: Rozę Eskenazi, Georgię Mitaki i Ritę Abatzi. W Grecji właściwej, ale też na zachodnim brzegu Azji Mniejszej w obecnych granicach Turcji, w kawiarniach można jeszcze spotkać portrety tych śpiewaczek. To właśnie portret informuje gości wielbicielami której z nich są właściciele lokalu - mówił w audycji prowadzący, Adam Strug.
Głęboki, bogaty głos Rity oraz jej wybitne wariacje i krzyki były naprawdę wyjątkowe. Nie zapomniano o niej po II wojnie światowej. Jej płyty, dzięki temu, że pozostawały w katalogach płytowych, były wielokrotnie reedytowane. Także dziś utwory w jej wykonaniu regularnie pojawiają się na płytach CD.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Adam Strug
Data emisji: 3.09.2020
Godzina emisji: 15.15
gs