Wspominamy zmarłych muzykantów i śpiewaczki, którzy po 1 listopada 2019 opuścili nas, by grać w niebiańskiej orkiestrze. Ich muzyka i dobra energia cieszyła nasze serca.
Marianna Kowalska z Przystałowic Małych – przez długie lata śpiewała z kapelą Piotra i Jana Gaców. Pani Marianna miała mocny, jasny głos z pięknym vibrato. Odeszła w wieku 85 lat.
Stanisława Latawiec z Zebrzydowic – była najstarszą z czterech wspaniale śpiewających sióstr z domu Kida, reemigrantek z Jugosławii. W swoim repertuarze miała także pieśni, które pamiętała jeszcze z dzieciństwa z polskiej kolonii w Nowym Martyńcu. Odeszła w wieku 94 lat.
Stefan Nowaczek, Powiśle Maciejowickie – wielokrotny gość audycji Polskiego Radia, laureat nagród festiwalu w Kazimierzu. Ostatnio pojawił się także na płycie Kapeli ze Wsi Warszawa. Odszedł w wieku 87 lat.
Tadeusz Jedynak z Przystałowic Małych – najstarszy z radomskich muzykantów urodzonych przed II wojną światową, ostatni z „piątki od Bogusza”. Nauczyciel młodych muzyków, uczeń najlepszych, grywał z najlepszymi. Odszedł w wieku 97 lat.
Józef Maślanka z Żabnicy – dudziarz, Gajdosz, skrzypek. Nie tylko grał, ale i budował instrumenty, zbierał je także w prywatnym muzeum. Przez ćwierć wieku współpracował jako solista z zespołem „Śląsk”. Odszedł w wieku 83 lat.
Czesław Pańczak z Sadów – harmonista. Grał z Janem Gacą, także Piotrem Gacą, Adamem Tarnowskim czy śpiewaczką Marią Siwiec. Odszedł, mając 65 lat.
Stanisław Kubiak z Sułkowic – dudziarz, znawca kultury Biskupizny. Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga. Odszedł w wieku 90 lat.
Stefan Wyczyński z Lubczy – śpiewak, kultywujący dziedzictwo świętokrzyskiej kultury ludowej. Zmarł w wieku 87 lat.
Jan Zastawny z Brzostku – kontrabasista. Jego rodzinna Kapela Zastawnych muzykuje od pokoleń. W 2019 byli laureatami Nagrody im. Oskara Kolberga. Jan zastawny odszedł w wieku
Tadeusz Lipiec z Wygnanowa – harmonista, grał m.in. z Piotrem i Janem Gacami czy Janem Kmitą. Wraz ze swoją kapelą był laureatem nagród konkursu w Kazimierzu. Odszedł, mając 76 lat.
Nie sposób nie wspomnieć i o tych, bez których nie dowiedzielibyśmy się o wielu melodiach, pieśniach, ale i ich autorach, muzykantach i śpiewakach. W wieku 91 lat odeszła Aleksandra Szurmiak-Bogucka – niestrudzona etnomuzykolog, badaczka kultury muzycznej Karpat, ukochała Podhale. Pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Sekcji Badania Muzyki Ludowej. Autorka licznych publikacji, opracowań. Udokumentowała tysiące melodii m.in. Lachów Sądeckich, Górali Żywieckich, Łemków, Krakowiaków.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Data emisji: 2.11.2020
Godzina emisji: 15.15
mg