Prywatka na 102!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 16:00
Wolność to radość, a radość to taniec! To hasło towarzyszy dzisiejszym, 102. obchodom Święta Niepodległości. Pod hasłem Prywatka Niepodległa czeka na wszystkich wirtualne wydarzenie pełne tańców z różnych regionów Polski! O szczegółach imprezy mówił organizator – Janusz Prusinowski.
Audio
  • Prywatka Niepodległa i wiejskie źródła tańców narodowych (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nataliabiruk

W dzisiejszych „Źródłach” poznaliśmy także wiejskie źródła tańców narodowych i podążaliśmy tropem: krakowiaka, poloneza, mazura, oberka i kujawiaka. Zabrzmiała m.in. muzyka skrzypka Józefa Ciastka i kapeli z Czermna, skrzypka Stanisława Wierciocha ze Stachlewa, kapela Jana Szelążka z Nieszawy, kapela Sowów z Piątkowej, Marii Majchrzakowej z Sułkowic.

Prywatka na 102 w każdym domu!

- W warunkach pademii nie ma innego wyjścia. Nie możemy spotkać się normalnie w namiocie Polskich Tańców na Krakowskim Przedmieściu. Będziemy więc prowadzić tańczących z drugiej strony ekranu – mówił organizator, Janusz Prusinowski.

Na dzisiejszej Prywatce Niepodległej zagrają dwie grupy – Skład Niearchaiczny z Żywiecczyzny i Janusz Prusinowski Kompania, reprezentujący muzykę nizin i Polski Centralnej. Poza walczykami czy mazurkami, poznamy żywieckie: obyrtkę, siustanego czy hajduka. W planie są tańce dla małych i dużych, grupowe, tańce w kole, dla par, a nawet – dla solistów! Kroków nauczą znakomici instruktorzy i wodzireje: Bartek Mieszczak, Dominik Wultański, Grzesiek Ajdacki, Katarzyna Chodoń, Arek Szałata.  

Miesiąc temu Janusz Prusinowski organizował festiwal Wszystkie Mazurki Świata, który udało się przeprowadzić praktycznie „po staremu” – z potańcówkami i warsztatami w realu. Jak będzie wyglądała Prywatka Niepodległa? Podczas nagrania zarówno kapele, jak sześć par tanecznych razem będą występować przed kamerą. W ramach wirtualnego festiwalu Niepodległa prowadzony będzie streaming od 20.00 do 22.00, szczegóły dostępne są m.in. na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/festiwal/

Prusinowski ma już pewne doświadczenie w prowadzeniu warsztatów online. W ramach projektu W sieci mazurka tworzył programy wirtualnych warsztatów muzyki tradycyjnej. Warsztaty święciły sukcesy nie tylko wśród polskich muzyków, ale i jej zagranicznych wielbicieli.

- Marzy mi się kontunuacja tego projektu, mam nadzieję, że wymyślimy z przyjaciółmi jak podejść do tego w przyszłym roku – zdradził lider Janusz Prusinowski Kompania.


Potańcówka Niepodległa AD 2019 odbywała się w jeszcze niepandemicznych warunkach Potańcówka Niepodległa AD 2019 odbywała się w jeszcze niepandemicznych warunkach

U źródła tańców narodowych

Tak zwane tańce narodowe, mające czy to chłopskie, czy szlacheckie korzenie, swoją popularność i „narodowe” znaczenie zdobyły w XIX w.

- Polonez, krakowiak, mazur i kujawiak w różnych wersjach obecne są wciąż w muzyce wiejskiej, choć w świadomości wielu Polaków zapisały się jako tańce stylizowane – mówiła Magdalena Tejchma, zachęcając do poszukania wiejskiego rodowodu poszczególnych tańców na własną rękę.

W „Źródłach” zabrzmiały instrumentalna i wokalna wersja chodzonego – pierwowzoru najpopularniejszego prawdopodobnie tańca narodowego – poloneza. Usłyszeliśmy też krakowiaka, znanego przede wszystkim w południowej części kraju. Na przykładach melodii wiejskich Magdalena Tejchma wskazywała inspiracje Fryderyka Chopina, który co prawda nie cytował wprost poszczególnych mazurków czy kujawiaków, ale znakomicie oddawał ducha polskich tańców, składając motywy zasłyszanych melodii kujawiakowych, oberkowych czy mazurkowych.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 15.15

mg