Baeshi Bang & Ip Koa Son “Janggi Taryeong” (Francja/Korea)
Kooperacja francusko-koreańska. Połączenie jazzującego paryskiego kwintetu, inspirującego się sixtiesowym k-popem i seulskiego kwartetu, wykonującego rodzimy folklor.
Kiko Dinucci “Rastilho” (Brazylia)
Album „Rastilho” jest w całości nagrany analogowo, w stylu lat 50.-60. Styl gry Dinucciego dodaje szczyptę punkowego klimatu. Na płycie znajdziemy wątki afrobrazylisjkie, rewolucyjne, synkretyczne. Gitarzysta interpretuje i tradycyjne melodie i śpiew, inspiruje się nimi, tworząc często transowe melodie.
Ruby Mack “Devil Told Me” (USA)
Folkowy zespół feministyczny z Massachusetts. Kwartet zgrabnie lawiruje pośród americana czy country, dodając do muzyki zaangażowane, poetyckie teksty, nawiązujące do współczesności, ale i korzeni amerykańskiego folkloru.
Mari Kalkun “Elukoor” (Estonia)
Mari nagrała płytę w swoim domu w lesie, w czasie izolacji. Teksty piosenek nawiązują do różnorakich relacji człowieka z naturą i są interpretacjami współczesnej estońskiej poezji. Kalkun odeszła na chwilę od swojego ulubionego kanele, by zagrać na pianinie i stworzyć kojący nerwy mieszczucha album, pełen lekkości i powietrza estońskich lasów.
Emilia Amper, koncert nyckelharpistki z zespołem (Szwecja)
Ostatnią zaprezentowaną dziś artystką była szwedzka nyckelharpistka, nominowana do szwedzkiej i amerykańskiej Grammy, zdobywczyni tej nagrody w Norwegii oraz nagrody dla najlepszego muzyka tradycyjnego w Szwecji. Amper komponuje utwory na trio, ale i całe orkiestry symfoniczne. W Źródłach posłuchaliśmy nagrania Emilii Amper w trio z wiolonczelą i perkusją, dokonanego na koncercie Womex 2019.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 15.15
mg