Jesienna edycja „Wszystkich Mazurków Świata” pomyślana jest jako swoiste dopełnienie Konkursu Chopinowskiego. Mniej zatem będzie pianistyki, więcej zaś wiejskiej muzyki tradycyjnej i młodej muzyki współczesnej, mazurkowego jazzu i szwedzkiej polski. Mniej będzie słuchania, więcej form, w których można aktywnie brać udział. Do warsztatów tańca, śpiewu, gry na skrzypcach i bębenku dołączamy propozycję dla pianistów – będą mogli uczyć się mazurków bezpośrednio od wiejskich skrzypków i harmonistów. Taki właśnie, osobisty kontakt z tą muzyką miał Fryderyk z Żelazowej Woli.
Głównym akcentem tanecznym festiwalu będzie Noc Tańca. Rozpoczną ją zapisane przez G.F. Telemanna „Tańce polskiej karczmy”, potem zagra plejada polskich, szwedzkich i estońskich muzykantów. Zabawa potrwa do późnej nocy – przygotujmy dobre buty! Dla dzieci i rodziców szykują się „Małe Mazurki” – zabawy w różnych rytmach, z użyciem małych i dużych instrumentów. Sięganie do podstawowej, dziecięcej wrażliwości muzycznej i tanecznej ochoty to zachęta do spontaniczności. Zapraszam dzieci z rodzicami i… instrumentami!
Tymi słowy na jesienne "Wszystkie Mazurki Świata" zaprasza dyrektor festiwalu, Janusz Prusinowski. To wybitny skrzypek, lirnik, kompozytor i organizator. Uczeń wiejskich muzykantów - Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego. Brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych kontynuujących polską tradycję muzyczną, grał w Bractwie Ubogich, był inicjatorem i współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca. Koncertował w Polsce, Włoszech, Francji, Rosji, Chorwacji, Niemczech, Maroku, Kirgizji, Turcji, Estonii, Danii, Ukrainie, na Litwie, w Anglii, Irlandii. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia oraz z Teatrem Narodowym i jest autorem muzyki do spektakli Teatru Scena Lubelska. Stworzył program edukacyjny dla szkoły podstawowej „Janko Muzykant” . Wraz z żoną Kają prowadzi wydawnictwo–teatr „Słuchaj Uchem”, skierowane głównie do dzieci. Ich płyta „Kołysała Mama Smoka” do wierszy Joanny Papuzińskiej zyskała miano folkowej płyty dla dzieci roku 2007. Inicjator i dyrektor programowy festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata".
Najsłynniejszym projektem artysty pozostaje jednak Janusz Prusinowski Trio, formacja o charakterystycznym brzmieniu, łączącym archaiczność z awangardą a muzykę z ruchem. Oprócz dawania koncertów i nagrywnia płyt zespół prowadzi warsztaty muzyczne i taneczne oraz grywa do tańca. Zespół wrócił właśnei ze Stanów Zjednocoznych, gdzie w ramach jazzowego projektu "Frederic Chopin's 200th Birthday Party" przentował oryginalne interpretacje traydycjnych mazurków.
Maria Baliszewska rozmawiała z Januszem Prusinowskim o jego nowej płycie "Serce", alchemii mazurków oraz specjalnej edycji, jesiennej edycji "Wszystkich Mazurków Świata"
Warszawa, 22-24 października