- Choć mamy ograniczenia organizacyjne, jak w roku ubiegłym, okazało się, że jest sposób, prosty i oczywisty, zapewnienia na festiwalu gości ze świata! – wyznał dyrektor artystyczny EtnoKraków/Rozstaje, Jan Słowiński – W Polsce: Warszawie, Krakowie, Poznaniu i innych miejscowościach, mamy wielu wspaniałych artystów ze świata. Wystarczyło tylko skupić ich w jednym miejscu.
Wszystkie drogi prowadzą na Wawel
Nie od dziś wiadomo, że Kraków, jak w soczewce, skupia ludzi z całego świata, a wszystkie drogi prowadzą na Rynek pod pomnik Mickiewicza. EtnoKraków/Rozstaje daje dowód temu, że niezależnie, skąd pochodzi artysta – prędzej czy później zagra w stolicy królów. Przykładem jest tu zespół Nasmeh, którego członkowie pochodzący z Syrii, Meksyku i Polski spotkali się właśnie w Krakowie czy Sofia Herian – ukraińska śpiewaczka, od lat krzewiąca w tym mieście swą rodzimą kulturę. Usłyszymy także Rasm Almashan – artystkę z Jemenu z jej polskimi muzykami czy Bubę Badije Kuyateha, gambijskiego wirtuoza kory, który zagra ze swoim międzynarodowym składem. Oczywiście, nie zabraknie też rodzimych, w dużej mierze krakowskich, artystów! To choćby Joanna Słowińska z etnojazzowym projektem czy kapela Tadirindum, popularyzująca muzykę Galicji.
Na festiwalowych scenach zagoszczą m.in. artyści znani z tegorocznej Nowej Tradycji: zwycięska grupa Zawierucha, zespoły: Wernyhora, Daj Ognia czy liderka Rubych Świń – Kasia Dudziak, tym razem prowadząca warsztaty pieśni śląskich. Znany z nie jednego festiwalu muzyki etnicznej Krzysztof Trebunia-Tutka nie tylko poprowadzi koncerty EtnoKraków/Rozstaje, ale i spotka się z publicznością podczas promocji swojej pionierskiej publikacji Muzyka Skalnego Podhala.
Rozstaje – z pogranicza gatunków
Gatunek world music, jak świat długi i szeroki, ma wiele odsłon. Jak wspominają organizatorzy: Rozpinamy tęczę: między dawnym a nowym. Między tradycjami, kulturami, gatunkami. Na EtnoKraków/Rozstaje usłyszymy nie tylko zespoły jednoznacznie nawiązujące do folkloru. Grupa T/Aboret ukołysze publiczność mieszanką klasyki, jazzu i folku, w kultowym klubie Alchemia będzie można potańczyć przy folk-elektronicznych beatach. Wielbiciele mocniejszych, ciemniejszych odsłon folku ucieszy zespół Percival w swojej akustycznej odsłonie.
Festiwal pod gołym niebem
Zdecydowana większość atrakcji festiwalowych odbędzie się na świeżym powietrzu. Plenerowe sceny znajdą się w Fortach Kleparz (główne wydarzenia) i Parku Jordana (gdzie czeka gros atrakcji czeka na najmłodszych uczestników festiwalu).
- Możliwość koncertowania na scenach plenerowych, to możliwość korzystania z wielkich przestrzeni. Będą dechy, mnóstwo miejsca i przyroda wokół. Jestem pewien, że będzie pięknie! – mówił gość „Źródeł” – Są pewne wyjątki od „gołego nieba”. W klubie Strefa będą odbywać się warsztaty. Tam liczba miejsc będzie ograniczona.
Prologiem do koncertów na żywo będzie tworzone z inicjatywą Wielokulturowy Kraków kino plenerowe! Na wielkim ekranie będą wyświetlane nagrania koncertów EtnoKraków/Rozstaje z ubiegłych lat.
Epilog
Choć EtnoKraków/Rozstaje odbędzie się w sierpniu, organizatorzy dbają o to, by festiwalowa atmosfera towarzyszyła krakowskiej publiczności dłużej! Jan Słowiński już dziś zapraszał na "epilog" wydarzenia, który odbędzie się na początku października.
- Istotną częścią festiwalu będzie impreza towarzysząca EtnoKraków/Rozstaje Epilog w październiku. Symfonia Czterech Stron Świata, kompozycja Stanisława Słowińskiego w wykonaniu InfraArt Orchestra i wielu znakomitych solistów. Koncert odbędzie się w sali koncertowej im. Pendereckiego ICE Kraków.
Festiwal EtnoKraków/Rozstaje odbędzie się w Krakowie między 13 a 22 sierpnia br. Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Gość: Jan Słowiński
Data emisji: 12.08.2021
Godzina emisji: 15.15
mg