Oracja Trzech Króli z dziada pradziada

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 16:00
W świątecznych "Źródłach" na Trzech Króli zapraszamy na przegląd kolęd i pastorałek z różnych regionów oraz tradycji Oracji na Trzech Króli w wykonaniu młodych muzyków z Jaworzynki pod opieką Moniki Wałach-Kaczmarzyk.
Audio
W tradycji chrześcijańskiej Trzej Królowie mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycyjnie uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.
W tradycji chrześcijańskiej Trzej Królowie mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycyjnie uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.Foto: Shutterstock

Oracja Trzech Króli jest śpiewana w Jaworzynce z dziada pradziada. To zbiór melodii w jednym wielkim opowiadaniu, w którym zmienia się tempo i temperament. Trzej Królowie chodzili po kolędzie szóstego stycznia i ewentualnie dzień wcześniej. W audycji przybliżą nam ją Łukasz Kukuczka z Koniakowa "Melchior”, Kacper Legerski z Jaworzynki "Kacper”, Łukasz Groszek z Jaworzynki "Baltazar”.

- Oracja Trzech Króli jest śpiewana w Jaworzynce z dziada pradziada. To zbiór melodii w jednym wielkim opowiadaniu, w którym zmienia się tempo i temperament. Trzej Królowie chodzili po kolędzie szóstego stycznia i ewentualnie dzień wcześniej - mówiła w "Źródłach" Monika Wałach-Kaczmarzyk, opiekunka grupy kolędniczej. - Odkąd sięgamy pamięcią zawsze chodzili tylko Trzej Królowie, nikt inny nie dołączał do nich.

- Tradycja połazowania jest bardzo mocno osadzona w naszym regionie. Chodzimy z kolędami od szóstego roku życia. Gramy na skrzypcach, altówce, kontrabasie i instrumentach pasterskich. Właściwie gramy cały rok, a okres świąteczny jest kumulacją naszej aktywności - powiedział grający "Melchiora", Łukasz Kukuczka z Koniakowa.

ZOBACZ KONCERT KOLĘDOWY NAD BETLEJEM JASNA GWIAZD

Młodymi artystami opiekuje się Monika Wałach-Kaczmarzyk, ur. 1965. Niezwykle uzdolniona muzycznie i wokalnie. Urodziła się w 1965 roku w Istebnej, mieszka w Jaworzynce. W latach 1975–1985 tańczyła, śpiewała i grała na instrumentach pasterskich i cymbałach w dziecięcej grupie folklorystycznej Józefa Brody. Od 1980 roku przez 4 lata była członkinią kapeli Torka z Cieszyna. Grała też w Kapeli Wałasi z Istebnej (1984–1986). W 1986 roku razem z mężem Rafałem założyła rodzinną kapelę Jetelinka i zaczęła prowadzić zajęcia regionalne z dziećmi z Jaworzynki: lekcje gry na skrzypcach, gajdach i innych instrumentach beskidzkich; lekcje śpiewu i tańca, a także, zdobiącego strój regionalny, haftu krzyżykowego. Powstał też zespół regionalny Czadeczka, z którego po dwóch latach wyrosła dziecięca kapela Mała Jetelinka.

Monika Wałach-Kaczmarzyk nieprzerwanie pracuje z dziećmi w Jaworzynce, jest również instruktorką Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Prowadzi audycje edukacyjne w szkołach na terenie całej Polski, a co roku w Rożnowie – Warsztaty Prymistów. Wykształciła liczne grono młodych muzykantów, zaszczepiając szacunek do tradycji i umiłowanie regionalnego dziedzictwa. Współpracuje m.in. z Dolnośląską Filharmonią w Jeleniej Górze, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Agencją Artystyczną Promocje w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 6.01.2022

Godzina emisji: 15.15