Podczas trzech sierpniowych dni i nocy w Lublinie można usłyszeć, zobaczyć, dotknąć i poczuć kulturę ludową, która w tym czasie całkowicie wypełnia ulice lubelskiego Starego Miasta. Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to muzyka na żywo, potańcówki, dawne gry i zabawy, warsztaty, wystawy, spektakle, pokazy kinowe, spotkania, wzornictwo i rzemiosło.
plakat re:tradycja 2022
- Rzeczywiście zaszły zmiany w nazwie festiwalu, do tej pory znany był jako Jarmark Jagielloński i wiązał się tylko ze sztuką czy rzemiosłem. Doszłyśmy do wniosku, że skoro dysponujemy też nazwą Re:tradycja od 2016 dla głównego koncertu festiwalu, to hasło może firmować cały festiwal - mówiły Karolina Waszczuk i Agata Turczyn z Pracowni do Spraw Kultury Tradycyjnej i Warsztatów Kultury w Lublinie, organizatorki imprezy. - Re"tradycja to dialog współczesności z tradycją, artystów, którzy obecnie żyją, tworzą, inspirują się tradycją, ale jest też to niezwykle istotne źródło, które staramy się reprezentować poprzez różne punkty programu: zapraszamy artystów, którzy bardzo świadomie czerpią z tego źródła, głęboko, poważnie, w pełni świadomie.
W piątek 19 sierpnia przypada główny koncert zaczynający festiwal. Jego składowe to dialog i prezentacja tematu. Jest nim łączenie różnych tradycji, przerzucanie mostów miedzy krajami, mówiły rozmówczynie Piotra Kędziorka. Do tego Lublin jako miasto i akademickie i to z pasa wschodniego od wielu lat było miejscem przyciągającym artystów i rzemieślników z Ukrainy i Białorusi. - Na tym połączeniu krajów z Polską zasadzają się źródła powstania Jarmarku, a dzisiaj Re:tradycji.
Dla pokazania ukraińskiego akcentu w trakcie festiwalu można oglądać eskpozycję z Muzeum Ivana Honczara w Kijowie, z ubiorami, strojami, biżuterią ukraińską. Bo biżuteria jest właśnie tematem przewodnim imprezy. - Ozdoby, biżuteria, nakrycia głowy, ozdobne pasy, wyroby ze skóry, oraz inne przedmioty jak zwykle wypełnią ulice Starego Miasta - mówiły Karolina Waszczuk i Agata Turczyn, zapraszając na weekend do Lublina.
Spotkaliśmy się też z Anną Lomax Wood, antropolożką, etnomuzykolożką i folklorystką, która opowie nam o pracy swojego ojca, wybitnego badacza tradycji Alana Lomaxa. Jego dorobek to nie tylko tysiące nagrań terenowych z wywiadami i muzyką ludową Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Karaibów, Włoch i Hiszpanii, płyty, audycje radiowe, filmy, koncerty i festiwale, ale też promocja multikulturalizmu i społecznej roli folkloru, opracowywanie nowych metod badawczych i przedstawienie światu takich muzyków jak Robert Johnson, Lead Belly, Muddy Waters, Woody Guthrie czy Pete Seeger. Jeden z albumów z terenowymi nagraniami Lomaxa z południa Stanów Zjednoczonych czyli „Worried Now, Won't Be Worried Long: Alan Lomax's «Southern Journey» 1959–1960” był naszą Płytą Poranka.
YouTube, Alan Lomax Archive
Poza tym w Poranku:
- zaproszenie na spektakl teatru tańca „Pieśni żałobne” w choreografii Moniki Błaszczak i z muzyką laureatów pierwszego miejsca w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2019 czyli Chóru Pogłosy pod kierownictwem Joanny Sykulskiej podczas Festiwalu Sztuk Społecznych „OFF Opera” w Poznaniu
13:18 PR2 2022_08_13-09-36-26 retradycja.mp3 Zaproszenie na festiwal Re:tradycja do Lublina (Poranek Dwójki)
- 8:10 – relacja z festiwalu Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, na Podhalu. W Domu Ludowym, trwa 56. Festiwal Folkloru Polskiego "Sabałowe Bajania". Choć impreza odbywa się u stóp Tatr, zjeżdżają na nią ludowi artyści z całej Polski. Na scenie prezentują się gawędziarze, soliści instrumentaliści i śpiewacy, a także kapele i zespoły śpiewacze.
05:41 PR2 2022_08_13-08-13-28 Sabalowe bajania.mp3 Relacja z Sabałowych Bajań (Poranek Dwójki)
- 8:35 – rozmowa z laureatem nagrody Człowiek Słowa, wyróżnienia przyznawanego przez radę festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Ten tytuł przyznano Marianowi Turskiemu, historykowi, dziennikarzowi, działaczowi społecznemu, więźniowi obozów Auschwitz-Birkenau i Terezin, ocalonemu z dwóch Marszów Śmierci.
Prof. Iwona Hofman, która wygłosiła laudację, podkreślała, że Marian Turski wydawał się kandydatem naturalnym. W czerwcu laureat skończył 96 lat, a tytuł Człowieka Słowa jest próbą spojrzenia na całe jego życie jak w soczewce – co mówi, jak mówi i czego chce nas nauczyć, używając świadomie i odpowiedzialnie słowa.
07:02 PR2 2022_08_13-08-37-54 Turski.mp3 Marian Turski laureatem tytułu Człowiek Słowa na festiwalu w Szczebrzeszynie (Poranek Dwójki)
- kolejna odsłona cyklu Joszka Brody „Historia Niewypłakana”, tym razem z dolnośląskiego Gościszowa. CZYTAJ
PLAYLISTA
- Felix Mendelssohn Pieśń bez słów op. 109, wyk. Sheku Kanneh-Mason (wiolonczela), Isata Kanneh-Mason (fortepian)
- Ishman Williams & the William Singers The Old Ship of Zion (4:32)
- Robert Schumann Myrthen op. 25, I. Widmung, wyk. Jean-Baptiste Doulcet (fortepian)
- Cátia de França Quem Vai Quem Vem
- Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert na róg i orkiestrę nr 2 Es-dur K. 417, III. Rondo (Allegro), wyk. Sarah Willis (róg), Havana Lyceum Orchestra, José Antonio Méndez Padrón (dyr.)
- Biluka y Los Canibales Bailando Me Despido
- Józef Haydn Symofnia dziecięca C-dur, I. Allegro, wyk. Kammerorchester Basel, Giovanni Antonini (dyr.)
- Jerzy Filip Telemann Aria i chór „Lasst uns Liebesrosen brechen” z opery-serenaty „Muzyczna pastorella”, wyk. Lydia Teuscher (śpiew), Vocalconsort Berlin, Ensemble 1700, Dorothee Oberlinger (dyr.)
- Meïkhâneh Chaque jour nouveau
- Benjamin Britten Pieśń „Cuckoo!” z cyklu „Friday Afternoons op. 7”, wyk. New London Children’s Choir, Ronald Corp (dyr.)
- Oumou Sangaré Timbuktu
- Bright Light Quartet I’m Tired (2:51)
- Frederick Loewe „I Could Have Danced All Night” z musicalu „My Fair Lady”, wyk. Fatma Said (śpiew), Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Sascha Goetzel (dyr.)
- Johannes Brahms Trio klarnetowe a-moll op. 114, I. Allegro, wyk. Andreas Ottensamer (klarnet), Gautier Capuçon (wiolonczela), Yuja Wang (fortepian)
- Muddy Waters Louisiana Blues
- Neal Morris Turnip Greens
- Sylvain Rifflet Mésanges, wyk. Sylvain Rifflet (saksofon), Verneri Pohjola (trąbka), Philippe Gordiani (gitara elektryczna), Benjamin Flament (perkusjonalia)
- Oberek od Maziarni, wyk. Roman Wojciechowski (saksofon)
- Samuel Coleridge-Taylor Othello op. 79, IV. Willow Song, wyk. Chineke! Orchestra, Fawzi Haimor (dyr.)
- Kibrom Birhane Ethiopia
***
Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 13.08.2022
Godzina emisji: 7.00