Warszawa balfolkiem stoi! Festival Numinosum 2022

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 16:00
8 września Warszawa zmieni się w miejsce pełne tańców balfolkowych oraz muzyki tradycyjnej z Polski, Francji, Węgier, Litwy, Szwecji i wielu innych krajów Europy.
Audio
  • Warszawa balfolkiem stoi! Festival Numinosum 2022 (Dwójka/Źródła)
numinosum 2022
numinosum 2022 Foto: mat. pras.

8 września rozpoczyna Numinosum Festival 2022, czyli tańce do rana i moc dobrej energii w gronie wspaniałych ludzi! To już 9. edycja festiwalu łączącego polską i europejską muzykę tradycyjną oraz balfolk, międzynarodowy nurt muzyczny powstały na bazie muzyki tradycyjnej i łączący środowiska tradycyjne Europy.

Przed publicznością cztery dni wypełnione koncertami, korowodami tanecznymi, warsztatami, sesjami muzycznymi i śpiewem. Prawdziwa uczta dla ucha i ducha. W tym roku wydarzenie odbędzie się ponownie w stolicy – na Osiedlu Jazdów, „wiejskiej enklawie” w centrum stolicy. Wojciech Bedyński, prezes Fundacji Numinosum i założyciel Festiwalu, przybliżył nam program wydarzenia.

- Słowo „numinosum” po raz pierwszy użyte zostało przez niemieckiego teologa-filozofa Rudolfa Otto. W oryginale oznacza „przebóstwienie”, nam jednak chodzi o „zachwycenie się” tańcem i muzyką, uwznioślenie, pełne przeżycie – tłumaczył Wojciech Bedyński. – Staramy się, by festiwal międzynarodowy, co gwarantuje przepływ inspiracji między różnymi grupami muzycznymi i tradycjami. To edycja, która dzieje się w bardzo ciekawych czasach – po pandemii, w cieniu wojny za wschodnią granicą. Staramy się naszą reakcję na to zawrzeć w festiwalu…

Stąd na festiwalu Numinosum nie zabraknie elementu ukraińskiego – charytatywnego koncertu Numinosum dla Ukrain. Wystąpi na nim skład znakomitych muzyków z Serhijem Ohrymczukiem (skrzypce) na czele oraz goście, którzy zaprezentują muzykę taneczną i pieśni wielogłosowe z różnych stron Ukrainy.

- Festiwal to 14 koncertów, 12 warsztatów, łącznie 4 dni pełne wydarzeń trwających od południa do 3 nad ranem. Choć doświadczenie nauczyło nas, że część osób zostaje, bawiąc się na otwartych sesjach muzycznych do rana – mówił organizator wydarzenia.

Pojawią się zespoły z 7 krajów. W tym polskie: Kapela Transformacja i Duo Sienkiewicz (flet, pianino); francuskie: Rémi Geffroy, Duo Du Balcon; włoskie: Adriano Sangiento (harfa). Nie zabraknie akcentów belgijskich, holenderskich i czeskich.

- Odbędzie się 12 warsztatów, w tym: z walców asymetrycznych na 3-5-8-11, który poprowadzi gość z Litwy Augustas Černiauskas, Marta Tomczak i Krzystof Rogulski z Balfolk Poznań wprowadzą początkujących w tajniki Bourrée na trzy, baskijskie Fandango poprowadzą Patryk Wernio i Agata Abramowicz. Będzie można spróbować zatańczyć tańce tradycyjne do muzyki granej przez węgierską mniejszość etniczną Csangów – wymieniał Wojciech Bedyński. – Niestety, z uwagi na niewielką liczbę miejsc wszystkie bilety na festiwal są już wyprzedane. Ale na dwa otwarte wydarzenia zapraszamy każdego! Pierwsze to warsztaty małżeństwa Zgorzelskich pt. mazurek freestyle (piątek) oraz koncert Numinosum for Ukraine, który jest otwarty, ale ma charakter charytatywny, zachęcamy do wsparcia ukraińskich uchodźców.

Wszystkie wydarzenia odbędą się na Osiedlu Jazdów – cichej, zielonej enklawie w centrum Warszawy.

W audycji zabrzmiały także: Kapela Maliszów, Kapela Transformacja, Mari Kalkun (EST), Trio Eriksson/Myhr/Malmström (SE/NO)

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 7.09.2022

Godzina emisji: 15.15