Kolejni przedstawiciele "młodej ekstremy", czyli Młodzi grają! cz.3

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 16:00
Andrzej Bieńkowski fascynuje się muzyką dawnych, sędziwych muzykantów, ale nie mniej uwagi poświęca muzykującej młodzieży... a także „nieco starszej młodzieży”. Przed nami kolejny odcinek cyklu „Młodzi grają”!
Audio
  • Kolejni przedstawiciele "młodej ekstremy", czyli Młodzi grają! cz.3 (Dwójka/Źródła)
Mariza Nawrocka (śpiew, basy) i Mateusz Niwiński (skrzypce)
Mariza Nawrocka (śpiew, basy) i Mateusz Niwiński (skrzypce)Foto: Grzegorz Śledź / PR2

- 20 lat temu, naprawdę nie przesadzam, był w Polsce 1 skrzypek, który nie pochodził ze wsi, a grał po wiejsku. To był Witek Broda. To było Bractwo Ubogich. Odwiedziłem ich na Roztoczu i byłem zachwycony! Byli tam Janusz Prusinowski, Jacek Hałas… wszyscy oni są teraz ważnymi postaciami, ale wtedy naprawdę był tylko Witek!

Od nich się zaczęło! Posłuchaj koncertu Bractwa Ubogich:

YouTube, RCKL

Jako pierwszy w audycji usłyszeliśmy m.in. skład Witek broda (skrzypce prym), Janusz Prusinowski (skrzypce sekund) i… Andrzej Bieńkowski (bębenek)! To premiera światowa! Od tego się zaczęło: do Witka Brody, później dołączył Janusz Prusinowski i inni. Kula śnieżna nabierała rozpędu i porywała ze sobą coraz to nowych „mieszczuchów”, który oddają serce muzyce wiejskiej.

Kolejną bohaterką audycji była mniej znana skrzypaczka – Kasia Andrzejweska. Grała m.in. z Asią Strelnik, jako basistka. Z kolei Mariza Nawrocka, znana choćby ze śpiewu z gałecką śpiewaczką Marią Siwiec czy Kapelą Niwińskich, sięgnęła również po mniej znane dziedzictwo – pieśni polskich Żydów.

- Ruch powrotu do „muzyki przeszłości” podjęła i Mariza Nawrocka. Sięgnęła do pieśni jidysz, znalazłszy zapisy nutowe Żydówki pochodzącej z terenów wschodnich RP.

Stanisław Klejnas – muzykant z Raducza zawładnął sercem Piotra Kaznowskiego. Wraz z żoną, Mają, wyjątkowo pięknie interpretują muzykę skrzypka.

Mówiąc o młodych (i nieco starszych) muzykach z miasta, których przyciągnęła wiejska muzyka, nie sposób nie wspomnieć o Maćku Żurku. Jednym z założycieli Stowarzyszenia Tratwa, odpowiedzialnego za festiwal tabor Serce Dzwonu.

- Wspólnie z Janem Gacą Żurek zbudował ogromny ruch młodych wielbicieli muzyki tradycyjnej. Jak rozmawiałem z Gacą, to twierdził, że Maciek Żurek jest jego najlepszym uczniem – mówił Bieńkowski. – Wspaniale przekazuje starodawną kajocką nutę.

Kapela Zwykli Ludzie, czyli Joanna i Stanisław Strelnikowie, także musiała zostać wspomniana przez naszego prowadzącego. To niezwykłe małżeństwo nie tylko gra wiejską muzykę, ale i bardzo dogłębnie ją analizuje.

- Na zakończenie spotkania naszego spotkania z młodą ekstremą, pokolenie niemalże moich wnuków. Mam na myśli Martynę Róże Grabowską. Pikanterii kapeli dodaje fakt, że basuje jej syn Macka Żurka, Antoni Hasso Agopsowicz, który okazuje się znakomitym skrzypkiem. Kobiet w muzyce jest coraz więcej. Widzę, jak pozytywnie wpływa na to upływ czasu… - zakończył Andrzej Bieńkowski.

Słuchaliśmy młodych ludzi, najczęściej z dużych miast, którzy dołożyli wielu starań, by jak najwierniej odtwarzać grę najstarszych mistrzów. Bieńkowski nazywa ich „młodą ekstremą”. Grają często równie świetnie, jak mistrzowie, choć oczywiście w innym już kontekście.

Poznaj wcześniejszych bohaterów cyklu:

 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 15.15