Kusoki

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 16:08
W ostatni dzień karnawału trzeba się było wyszaleć. Ale trzeba było uważać, bo Kusy tylko czekał na tych, którzy złamali by post, przeciągając zabawę do środy.
Audio

- Jestem starodawno kobita! Nie lubię nowoczesnosci, och, nie lubię! - mówi Maria Bienias z Woli Koryckiej na Mazowszu. Któż lepiej mógłby zatem opowiedzieć o zwyczajach zapustnych?

Od tłustego czwartku aż do wtorku następnego tygodnia trwało szaleństwo. Robiono sobie przede wszystkim mnóstwo psikusów, często dość przykrych: podkradano wódkę, przyczepiano innym do pleców śledziowe łebki, zatykano kominy słomą...

Tłusty czwartek nie był dniem objadania się - tym dniem był wtorek. Wiele było zwyczajów o charakterze magicznym. Trzeba było objeść się jajkami, aby kury się niosły. Kobiety musiały wytańczyć się w karczmie - to po to, by obrodził len i konopie. Ale trzeba było uważać, aby skończyć szaleństwa z wybiciem północy.

Pewien skrzypek dał się przekonać rozbawionym kobietom, by pograć kwadransik dłużej. "Wyspowiadamy się z tego u księdza" uspokajały panie. A gdy nocą skrzypek wracał do domu...

- Moja krzestna mi opowiadali - wspomina Maria Bienias, - ze jak skrzypek pograł dłuzy, zarwał z Popielcowej Środy z dziesięć minut, to na moście koło szkoły między Wolą Korycką a Górnom, wyszedł taki panecek w kapelusie i mówi tak: "Zamienim się na skrzypce? Ja mom nowe atwoje som stare". Patrzy, tak, trzyma futerał w reku ten panecek. "No to się zamieńmy! A pokoz je!". Księzyc trochę świecił, patrzy, skrzypce nowe. "Chcesz dopłaty?" "Nie chcę dopłaty!". Zamieniły się na te skrzypce - no ślicne, nowe! Przyniósł do dumu, powiesił do komory na kołek, rano wstał taki zadowolony! Kobita juz gotuje przy kominie. "Stefka, alem gieszeft zrobił dzisiaj w nocy!" "A co?!" "Skrzypce nowe przyniosłem" "Skąd?!" "A sedł taki panecek i śmy się zamienili. Moje juz były tak stare, ze juz sie struny rwały a to ci nowiutkie, prosto z igły!" ":Gdzie ich mas?!" "A w kumorze! Idź zoboc!" Ona przychodzi i mówi "Ech, ty durniu stary ty! Mos skrzypce? Idź zoboc, coś ty przyniósł!" Poszedł, a tam kuńska noga wisi! Kusy-diabełek go oszukał! Tak mówili, ze przez to, ze se przedłuzyły - znak był dany...

 

Aby wysłuchać rozmowy Anny Szewczuk z Marią Bienias, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: gotowanie
Czytaj także

Urocne ocy kobiety

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 16:00
Uroki rzucały kobity, jak jechali, a taka przeszła drogą, to się wracali, bo wiedzieli że nic nie załatwią - o czarach i zmorach na wsi mazowieckiej opowiada Maria Bienias, gość tegorocznej Nowej Tradycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mozaika z polskich kolęd

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 16:56
Zespół Mosaic zmierza do Betlejem z tradycyjnymi polskimi kolędami, dawnymi pastorałkami, ale także z kolędami współczesnymi. Utwory te znalazły się na płycie wydanej przez Polskie Radio "Mosaic - ...a my do Betlejem".
rozwiń zwiń