Kanon Trzech nadchodzi

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 16:00
Jesienna odsłona festiwalu Wszystkie Mazurki Świata rozpocznie się już 23 listopada (czwartek). Nie zabraknie jej stałego już punktu, czyli koncertu Kanon Trzech.
Audio
Bębnista i basista Ignacy Pańczak ze Stanisławem Ciarkowskim  skrzypkiem i harmonistą; Rdzów 1993
Bębnista i basista Ignacy Pańczak ze Stanisławem Ciarkowskim – skrzypkiem i harmonistą; Rdzów 1993Foto: Andrzej Bieńkowski/Muzyka Odnaleziona

Przygotowuje go już od lat Andrzej Bieńkowski, za każdym razem opowiadając o trzech wybitnych wiejskich muzykantach. Gawędę etnografa uświetniają kapele grające muzykę trzech przytaczanych mistrzów. Dla kolejnych pokoleń muzykantów to okazja do poznania nowego repertuaru, a niekiedy – samych mistrzów.

ciarkowscy.jpg
Muzyczna rodzina Ciarkowskich
Ciarkowscy byli konkurentami Kajoków, z którymi sąsiadowali. Ich rodzinnym „gniazdem” był Rdzów (nie mylić ze Rdzuchowem) k. Potworowa. Grali doskonale i, mimo sąsiedztwa przez Pilicę – którą latem można było przejść w bród – ze wspomnianymi Kajokami, wyraźnie inaczej od nich.

Tegoroczny koncert z cyklu Kanon Trzech poświęcony jest narastającej ekspresji w muzyce wiejskiej. Koncert rozpoczną terenowe filmy dokumentalne z lat 1980. Po nich grać będą czołowe kapele wiejskie oraz młodzi kontynuatorzy mistrzów. Piszą organizatorzy koncertu.

Kanon pierwszy to mistrzowie gry na organkach z Polski Centralnej: na nagraniu filmowym zobaczymy Franciszka Regułę, Stanisława Ciarkowskiego i innych mistrzów. Na żywo zagrają: Jan Piecyk i Tadeusz Tarnowski (organki, bębenek, śpiew) oraz kapela Mateusza Raszewskiego (organki, skrzypce, bębenek, basy).

Franciszek Reguła jest zapewne najbardziej ikoniczną postacią spośród przytaczanych przez Bieńkowskiego mistrzów gry na organkach.

- Na swojej wsi miał opinię „wprawna morda”. I słusznie! – mówił nasz prowadzący i pomysłodawca koncertu. Na dowód usłyszeliśmy, jak na „kitajskich” organkach Franciszek Reguła gra mazurka – nie tylko melodię wiodącą, ale i partię basów. Naraz!


Józef Kędzierski Śpiewa od bębna Rdzuchów 1982 r.jpg
Ród Kędzierskich
- Rodzina Kędzierskich ze Rdzuchowa to twórcy jednej z najważniejszych szkół muzycznych w Polsce, których muzyka zaważyła na kształcie tego, jak postrzegamy muzykę Polski Centralnej w ogóle…

Stanisław Ciarkowski, pochodzący z rodziny konkurującej z Kędzierskimi był świetnym multiinstrumentalistą.

- Nie było przeproś. Sam fakt, że jakaś rodzina mogła się mierzyć z Kędzierskimi już świadczy o klasie – wspominał Bieńkowski. – Ciarkowscy kontra Kędzierscy… Kiedyś jak się spotkali w karczmie to się tam potłukli! Zamiast rywalizacji na skrzypce była rywalizacja na pięści.

Kanon drugi – film o znakomitej kapeli Walentego Mireckiego (skrzypce, basy, bębenek, śpiew). Zagra kapela Katarzyny Andrzejowskiej (skrzypce, basy, bębenek) oraz kapela Witka Wojciechowskiego.

- Walenty Mirecki był dobrze po osiemdziesiątce. Jego basista też. Bębnista… był może kilka lat młodszy, gdy ich nagrywałem. A grają tak, że życzyłbym sobie, żeby młodziaki tak gali! To punk-rock! – relacjonował z zadowoleniem Bieńkowski.

Kanon trzeci – film z kapelą pioniera harmonii, Mariana Lipca. Zagrają kapele z harmonią i akordeonem: Diabubu, kapela Piotra Bińkowskiego i Braci Urbańczyków.

- Marian Lipiec był bratem przyrodnim Tadeusza, którego oczywiście wszyscy znamy. Mariana nie. Dzieli ich nie tyle wiek, co cała epoka w rozumieniu muzyki harmonicznej. Pan Marian jest dla mnie wspaniałym pomostem do tradycyjnej, kajockiej muzyki skrzypcowej – opowiadał Bieńkowski. Był zachwycony harmonistą z Wygnanowa. Marian Lipiec był harmonistą weselnym, który w piękny sposób naśladował manierę gry na skrzypcach Józefa Kędzierskiego: przeciągania, fermaty, rubata...

Koncert Kanon Trzech odbędzie się w piątek, 24 listopada. A wtorkowa audycja „Źródła” poświęcona była właśnie tegorocznym Trzem (choć nie tylko!).

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 21.11.2023

Godzina emisji: 15.15