To nie nasze pierwsze spotkanie z Lachowskimi Dziewczynami. W marcu 2023 trzy śpiewaczki opowiadały o tym, jak zaczęły iść wspólną śpiewną drogą, o swojej przesiąkniętej folklorem gminie - Podegrodziu - oraz o pieśniach pasterskich.
Tym razem usłyszymy nowe nagrania pieśni zalotnych oraz opowieści o Sądecczyźnie, zarejestrowane w tym roku podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Strój kobiety lachowskiej
Katarzyna Skoczeń, Sabina Łazarczyk, Iwona Uszko oraz Gabriela Mrówka pojawiły się na tegorocznym (2024) festiwalu Kapel i Śpiewaków ludowych z nowym repertuarem. Dwa lata wcześniej, w strojach codziennych prezentowały pieśni pasterskie. Tym razem, odświętnie ubrane, proponowały publiczności pieśni zalotne, zabawne.
- Mamy na sobie stroje, w których chodziło się do kościoła, na sumę, odpusty, wesela - na ważne święta - mówiła jedna ze śpiewaczek.
Na strój Laszek składa się bogato haftowany koralikami gorset, ręcznie haftowana czerwonym haftem koszula (później zdarzał się i czerwono-granatowy) oraz spódnica. Najczęściej na spódnice używało się różowego płótna w drobny biały kwiatowy wzór lub płótna białego w różowe kwiaty, takie spódnice zwano różowiakami. Pojawiały się także spódnice zielone lub niebieskie. Na nogach odświętnie ubranych panien błyszczały czarne trzewiki.
- Pod spódnicą mamy wykrochmalone halki, dają spódnicy taki efekt "wow", objętościowy.
- I korale! Jak kogoś było stać, to miał korale. Dawniej jeszcze kobiety ozdabiały korale srebrnymi krzyżykami, co tam miała. Im więcej było rzędów korali, tym gospodyni była bardziej zamożna.
Lachowskie Dziewczyny tworzą swoją grupę śpiewaczą, ponadto tańczą i śpiewają w Zespole Regionalnym Podegrodzie.
- Jako Lachowskie Dziewczyny nie występujemy w odświętnych strojach. Te stroje są z zespołu Podegrodzie. Nasze są o wiele skromniejsze - dodała jednak z członkiń zespołu. - Bardzo lubię zakładać odświętny strój lachowski. To nasza tradycja i jest to nobilitujące.
- Przekazujemy to naszym dzieciom. Ubieramy je w takie odświętne stroje i idziemy choćby do kościoła.
- Ja myślę, że odpowiedź na pytanie czy lubimy te stroje, czy jesteśmy z nich dumni, kryje się właśnie w Bożym Ciele, Wielkanocy. Wystarczy wtedy zajrzeć do kościoła. Tam, nawet jeśli ktoś nie ma pełnego stroju, zawsze przemyci choćby jego drobny element - podkreślała jedna ze śpiewaczek.
Podegrodzie - kolebka Lachów Sądeckich
- W Podegrodziu kontynuowana jest tradycja szycia, haftowania. Ta umiejętność przechodzi z pokolenia na pokolenie. W Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu powadzone są też szkółki ginących zawodów, m.in. malowania na szkle, haftciarstwa, garncarstwa, muzykowania i śpiewania - mówiła jedna z dziewczyn. - To wszystko, by tradycja nie zaginęła.
- Warto dodać, że Podegrodzie jest kolebką Lachów Sądeckich. I w naszym regionie tradycję są kultywowane. Obchodzimy wiele świąt regionalnych, organizujemy konkursy, jak choćby Pastuszkowe Kolędowanie czy Druzbacka.
Jedną z tradycji zachowanych do tej pory wśród Lachów jest drużba weselny. To on obgrywa wszystkich gości, prowadzi całą ceremonię.
- Często taki drużba ośpiewuje wszystkie kolejne aktywności. Dzięki temu państwo młodzi wiedzą, co i kiedy mają robić.
Ponadto w stronach Podegrodzia dalej po kolędzie od domu do domu chodzą grupy kolędnicze.
Plany Lachowskich Dziewczyn
Zespół istnieje trzy lata. Dziewczyny nie narzekają na brak koncertów, często biorą udział w charytatywnych projektach. Obecnie kończą nagrywać materiał na swoją płytę!
- Spotykamy się co najmniej raz w tygodniu. Lubimy to, bo takie próby są odskocznią od życia codziennego. Czasem dla nas, do pośpiewania, powygłupiania się - mówią członkinie zespołu.
Debashish Bhattacharya:
jestem niewolnikiem muzyki
W audycji także nowe nagrania z Kalkuty czyli album Legacy Debashisha Bhattacharyi nagrany wspólnie z rodziną.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Kuba Borysiak
Data emisji: 19.12.2024
Godzina emisji: 12.00
mg