Już niedługo 17 marca, dzień św. Patryka. Z niecierpliwością czekają na niego miłośnicy kultury celtyckiej, którzy w tym roku świętować mogą przy melodiach z najnowszej, piątej już płyty kultowego zespołu Beltaine. Siedem osobowości i siedem różnych światów muzycznych spotyka się ze sobą tworząc wyjątkową muzyczną mieszankę.
Zespół wydaje nowy, piąty album. „Observer” to nowe oblicze Beltaine, zespołu, który już od 20 lat przeciera nowe szlaki w szeroko pojętej muzyce world music. Choć inspiracje ich muzyki wynikają często z irlandzkich i bretońskich korzeni, artyści sięgają dużo dalej. Observer to nowoczesna i odważna fuzja pełna energetycznych zwrotów, dramatycznych uniesień, wybuchowych eksperymentów i refleksyjnej zadumy. Osobistą duszę płyty stanowią interakcje płynące z intrygującej mieszanki osobowości i doświadczeń członków zespołu. Album stanowi wspólny mianownik całego bogactwa muzyczny.ch wpływów i niecodziennych perspektyw, które wciągają i zostają na długo.
Jak mówi Space Pierre – perkusista zespołu – twórcza mieszanka w Beltaine wynika poniekąd ze sztafety pokoleń.
- Chłopaki założyli ten zespół na studiach. Interesowali się muzyką celtycką. Grzesiu Chudy wspominał, że wychował się na Robin Hoodzie, gdzie słynny Clannad wykonywał legendarny przebój. Tak zrodziła się pasja. Studencki zespół Beltaine ewoluował, członkowie się rozwijali, pojawiali się nowi ludzie. I tak zespół trwa do dzisiaj. – mówił perkusista Beltaine.
- Irlandia była celtyckim tygrysem i bardzo skutecznie importowała swoją kulturę, która dotarła również do Polski. I znalazła tu podatny grunt. – wspominał czasy początku zespołu Jakub Szczygieł – To był czas bardzo niewinny i entuzjastyczny. Nikt nie dzielił muzyki folkowej na style. Wszyscy chłonęli, co tylko było. Przywozili instrumenty ze świata. Kto miał szczęście zasięgał muzyki u źródeł, kto nie, grał ją jak potrafił. To było piękne!
Przez 20 lat w Polsce zmieniło się podejście do muzyki celtyckiej. Nieco ustąpiła ona miejsca innym źródłom world music, również muzyce rodzimej. Sporo z celtyckiej tradycji przejęły inkluzywne ruchy balfolkowe. Sama muzyka irlandzka doczekała się zaś sesji muzycznych w większych miastach Polski, jak Poznań, Kraków czy Warszawa.
Działając już 20 lat, Beltaine „wychowało” rzesze fanów i kilku doskonałych muzyków. Z pierwotnego składu w zespole został tylko gitarzysta Łukasz Kulesza. Space Pierre dołączył w roku 2015. To było jego pierwsze zetknięcie się z folkiem w roli muzyka.
- Miałem okazję zagrać z zespołem mniej lub bardziej folkowym, ale jednak eksperymentującym. To mi się podobało. Ta wielowątkowość i umiejętność łączenia wpływów. – wspominał perkusista.
Powoli zmieniała się wówczas część składu zespołu, powoli zbierała się też w członkach energia do stworzenia nowej płyty.
- „Observer” to piąty album zespołu. Observer czyli obserwator. Tak naprawdę obserwujemy ten świat. Płyta jest mostem między 2019 a 2023. To już inny świat zmieniony przez pandemię i wojnę. – mówił Space Pierre.
- Praca nad płytą stawia mnóstwo wyzwań. Jej „cyzelowanie” jest procesem nieskończonym – uśmiecha się Jakub Szczygieł. – W końcu, naturalnie na premierę wyszła data 17 marca, czyli dzień św. Patryka.
- Jest tu miejsce i na tłustą elektronikę, jak i delikatne tradycyjne melodie. – podkreślał Space Pierre, dodając: – Wspaniała jest energia podczas koncertowych interakcji z publicznością. Czuję, jakbym się unosił 15 cm nad ziemią. To fenomenalne uczucie, którego nie da się niczym zastąpić.
Z nowym albumem – „Observer” – grupa zagrała już koncerty w Krakowie i Zielonej Górze, dziś wystąpi w Poznaniu, jutro w Kielcach, 17 marca w Grudziądzu, potem w Białymstoku i Warszawie, 1 kwietnia w Katowicach.
Zespół tworzą:
ADAM ROMAŃSKI – skrzypce,
JAKUB SZCZYGIEŁ – whistle, flety
JAN GAŁCZEWSKI – irish bouzouki, dudy gaita,
JAN KUBEK – tabla, darabuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne,
ŁUKASZ KULESZA – gitara akustyczna,
ADAM STODOLSKI – gitara basowa,
PIERRE – perkusja
***
Tytuł audycji: Muzyczne spotkania
Prowadziła: Aleksandra Tykarska
Data emisji: 10.03.2023
Godzina emisji: 23.05