Wiwat Niepodległość!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:00
Razem z członkami Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic zachęcamy naszych Słuchaczy do przybycia 11 listopada na Krakowskie Przedmieście i nauki biskupiańskich wiwatów pod Sceną Tańców Polskich.
Audio
  • Biskupianie zapraszają na wspólne świętowanie 11 listopada; pożegnanie Bronisławy Świder (Dwójka/Źródła)
Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic
Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i OkolicFoto: Krobia.org

Z przykrością przekazujemy, że zmarła Bronisława Świder - mistrzyni i przewodniczka po tradycji kurpiowskiej, śpiewaczka z Bandyś, członkini słynnego zespołu Bandysionki, wybitna śpiewaczka kurpiowska. Szczególne zamiłowanie do śpiewu i tańca oraz talent muzyczny i doskonała pamięć sprawiły, że stała się uznaną we wsi śpiewaczką i czepiarką. Bronisława Świder doczekała się licznego grona uczniów z Bandyś, Czarni i całej Polski.

Dziś 19.00 odbędzie się czuwanie pustonocne w domu pani Bronisławy w Bandysiach. Wyprowadzenie ciała – 11:30 we wtorek 5 listopada, msza św. i pogrzeb –12:00 w Czarni.

Broisława Świder Broisława Świder

Jak co roku, w Warszawie Dzień Niepodległości świętować można także przy muzyce tradycyjnej! Zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu! W poszczególnych miejscach Krakowskiego Przedmieścia (m.in. dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego czy Akademii Sztuk Pięknych) przez cały dzień odbywać się będą koncerty, zabawy, atrakcje dla wszystkich, chcących w radosnej atmosferze przeżyć 106. rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości. 

Scena Tańców Polskich

Podczas uroczystości 11 listopada na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dominować będzie opowieść o wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów i  Polska Muzyka Tradycyjna. Na scenie usłyszymy melodie z różnych regionów kraju i poznamy warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski.

Na scenie wystąpią:

Scena Tańców Polskich 2024 Scena Tańców Polskich 2024

W dzisiejszej audycji Źródła zapraszaliśmy do wspólnego tańca z Biskupianami, w imieniu zespołu z Domachowa mówił Krzysztof Polowczyk.

- Na Biskupiźnie obowiązuje ściśle określony porządek tańców, będą więc wiwaty, przodki i równe, czyli oberki. Do tańca przygra kapela dudziarska, nie zabraknie też naszych tancerzy, w tym roku wybiera się do Warszawy spoza ekipa. Będzie kolorowo!


mlodzi koźlarze dzieci kozioł wielkopolska zbąszyń muzyka ludowa.jpg
Tabor Wielkopolski
poświęcony jest bogatemu dziedzictwu kulturowemu Wielkopolski.

Ponieważ w Wielkopolsce odbyło się już 11 taborów, Krzysztof Polowczyk wierzy, że tańce i muzyka tego regionu nie są Warszawie obce. 

- Z perspektywy muzyka powiem jeszcze, że zawsze fajnie się gra, gdy widzi się, że dużo osób tańczy i dobre się bawi.

Usłyszeliśmy także głos pana Franciszka, który w zespole tańczy... 31 lat! "Właściwie - śmieje się pan Franciszek - licznik mi się skończył i już nie tańczę, teraz stoję i patrzę, jak młodzi tańczą. Jak dobrze tańczą, to chwalimy, a jak źle - zwracamy uwagę. Bo Biskupianie tańczą tak płynnie, a młodzi tak wyskakują, to im mówimy. I oni się nie gniewają".

Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic założony został w 1972 roku z inicjatywy Jana z Domachowa Bzdęgi oraz Zofii Nowak i nawiązywał tradycjami do działającego w latach 1932-1939 Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego „in crudo” z Domachowa i Okolic, którego twórcą i prezesem był również Jan Bzdęga. Członkami zespołu od początku byli rolnicy rozmiłowani w tradycyjnym folklorze regionu Biskupizny. Pierwszą kierowniczką została ówczesna przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Domachowie – Joanna Prętkowska i właśnie w ramach KGW odbył się pierwszy występ zespołu w Domachowie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Na repertuar zespołu składają się piosenki i tańce ludowe charakterystyczne dla folkloru biskupiańskiego. Zespół oprócz zwykłych wiązanek tanecznych prezentuje również inscenizacje poszczególnych obrzędów ludowych, a także ciągle te obrzędy kultywuje czyniąc folklor biskupiański ciągle żywym.

Zgłoszenia do konkursu Nasze Muzyczne Źródełko już tylko do 5 listopada!

Z Piotrem Doroszem przypomnimy o upływającym terminie zgłoszeń do konkursu Nasze Muzyczne Źródełko. UWAGA! Mija on 5 listopada wraz z nastaniem północy! >> ZGŁOŚ SIĘ <<

Nasze Muzyczne Zrodelko 2024 Nasze Muzyczne Zrodelko 2024

Nowości ze świata world music

Wraz z Mateuszem Dobrowolskim otwieramy tez cykl przeglądu nowości world music - rzucimy okiem na międzynarodową prasę i przekażemy, co dzieje się w muzyce folkowej poza granicami kraju. Tym razem czytamy Songlines:

  • Tim Cumming pisze o Tinariwen i m.in. koncercie zespołu podczas BBS Proms w Royal Albert Hall.
  • Simon Broughton odwiedza Litwę na ostatnim festiwalu Menuojuodaragis. Po 24 edycjach festiwal rogatego księżyca oficjalnie kończy swoją działalność.
  • Polskie Trio WoWaKin jest bohaterem rubryki "zwróć uwagę", a ich album "Latem" jest określany jako jedna z najciekawszych propozycji roku 2024. Artyści mówią także o serialu 1670, do którego stworzyli ścieżkę dźwiękową. 

 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Stec

Data emisji: 4.11.2024

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Leszek Zastawny: w domu graliśmy bez przerwy, aż się żony denerwowały

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:41
- Każde święto czy spotkanie to przede wszystkim muzyka była, cały czas. Wszyscy graliśmy - mówił w "Źródłach" Leszek Zastawny, muzyk Kapeli Zastawnych z Brzostku, tegorocznego laureata nagrody im. Oskara Kolberga. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 14:34
Koncert Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypce za kilka jajek i muzyka - list miłosny. Historie Kazimierza Marcinka i Władysława Bąka

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 06:05
Opowieści muzykantów nierzadko można by uznać za niezwykłe. To historie cudem trafiających w ich ręce instrumentów, przekazów międzypokoleniowych, pamięci i miłości zachowanych w muzyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Chuda mistrzynią tradycji. Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga!

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 22:00
Czterdziesty dziewiąty raz przyznano Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Artyści plastyki i rękodzieła ludowego, tadycyjnych muzyki i tańca oraz pisarstwa, a także folkloryści i instytucje działające na rzecz kultury tradycyjnej odbiorą nagrody we wrześniu na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń