W dniu św. Katarzyny
O świętej Katarzynie Aleksandryjskiej, patronce dnia 25 listopada opowiada etnograf, dr Łukasz Ciemiński.
POSŁUCHAJ całej opowieści o świętej Katarzynie:
YouTube, RCKL
Kawalerka z Kolbuszowej
W audycji spotkamy się także z przedstawicielami Męskiej Grupy Śpiewaczej „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej. Repertuar zespołu oparty jest o pieśni z pogranicza regionów Lasowiaków i Rzeszowiaków. Z członkami grupy Aleksandra Stec rozmawiała podczas tegorocznego OFKiŚL.
Męska Grupa Śpiewacza „Górniacy” to część Zespołu Ludowego o tej samej nazwie. Młodzi śpiewacy czerpią od starszych kolegów z zespołu. To właśnie dzięki nim posiedli pokaźną część repertuaru.
- Szukamy też w archiwaliach. Między innymi tych zebranych przez Franciszka Kotulę, to chyba największe nazwisko rzeszowskiego muzealnictwa – mówi jeden ze śpiewaków.
W ZL „Górniacy” jest około 30 członków – kobiety i mężczyźni w różnym wieku. Męska Grupa Śpiewacza wyłoniła się z zespołu podczas kolędowania, którym wciąż żywo zajmują się „Górniacy”.
- W kulturze, z której wyrośliśmy, kolęda to po prostu pieśń śpiewana podczas kolędowania, czyli chodzenia od domu do domu i przeprowadzania obrzędu kolędniczego mającego przynieść dostatek. Kolęda kończyła się zabawą, często towarzyszyły jej tańce. Stąd w śpiewanych przez nas pieśniach treści niekoniecznie związane są z Bożym Narodzeniem.
- W zwyczaju mamy chodzenie w Nowy Rok i 6 stycznia, podczas Trzech Króli. Niestety, teraz tak to wygląda, że mało kto wpuszcza tę kolędę. Chodzimy po znajomych, ale zachodzimy i do sąsiadów. Starszyzna przekazała pałeczkę nam, bo kolęda to fach kawalerki. Podczas takiego kolędowania przygotowujemy się także do różnych konkursów.
Grupa ma kilka kolędniczych scenariuszy zebranych na podstawie obrzędów w okolicy Kolbuszowej Górnej. To kolęda z turoniem, z rajem i z Herodem.
Zespół "Górniacy" z Kolbuszowej Górnej
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Aleksandra Stec
Data emisji: 25.11.2024
Godzina emisji: 12.00
mg