Przedświąteczne przygotowania na Kurpiach i w Beskidzie Sądeckim

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 18:00
W audycji towarzyszymy przedświątecznym przygotowaniom: lepimy łomnickie pierogi, przyglądamy się świątecznym tradycjom na Kurpiach.
Kurp grający na ligawce opierający instrument o ramię kolegi (członkowie zespołu kurpiowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Nowogrodzie) podczas 25-lecia PTK w Belwederze, 13 V 1932 r.
Kurp grający na ligawce opierający instrument o ramię kolegi (członkowie zespołu kurpiowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Nowogrodzie) podczas 25-lecia PTK w Belwederze, 1–3 V 1932 r.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przy brzmieniu - wciąż adwentowych - pieśni zajrzymy pod strzechy Górali Nadpopradzkich i z Magdą Zbylut-Wiśniewską poznamy sposób przygotowywania tradycyjnych łomnicańskich pierogów.

Zobacz też:

Przypomnimy także gawędę Witolda Kuczyńskiego o tradycjach bożonarodzeniowych na Kurpiach Zielonych.

***

Na audycję Źródła w poniedziałek (23.12) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Aleksandra Stec.

mg

Czytaj także

Kultura tradycyjna Czarnych Górali Nadpopradzkich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:55
O tej niewielkiej góralskiej grupie zaliczanej do Górali Sądeckich zamieszkujących Piwniczną i okolice opowiedzieli mieszkańcy doliny Popradu. O stroju, muzyce i specyfice kultury mówili Piotr Maślanka, śpiewak z regionalnego zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, oraz Irena Stawiarska, na co dzień grająca w rodzinnej kapeli Stawiarskich Błankowiany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Barwy nadpopradzkiej nuty...", Instytut Sztuki PAN

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:22
Laureat drugiej nagrody w konkursie na Fonogram Źródeł 2018 roku, ex aequo z Wydawnictwem Muzyka Odnaleziona za płytę „Pięciu od Bogusza”.
rozwiń zwiń