„Szopka z Lalkami” z powodzeniem promuje gminę i województwo na małopolskich i ogólnopolskich przeglądach grup kolędniczych, m.in. w Chrzanowie i w Bukowinie Tatrzańskiej. Co roku bierze także udział w Korowodzie Kolędniczym, organizowanym przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” w Krakowie oraz w Orszaku Trzech Króli. W audycji opowiem o tym zwyczaju z z Dobczyc w Małopolsce.
Kapela Podwórkowa „Werdebusy Dobczyckie” powstała w 1974 r. i od blisko 50 lat kultywuje zanikające tradycje
regionu. Jej kierownikiem i jednym z pierwszych założycieli był Stanisław Żuławiński, aktualnie rolę kierownika
pełni jego syn, Krzysztof. Zespół wykonuje przede wszystkim utwory ludowe i biesiadne z muzyką oraz tekstami miejscowych twórców. Pełno w nich skocznych dźwięków i humoru językowego. „Werdebusy Dobczyckie” z powodzeniem promują gminę, powiat i województwo na przeglądach kapel podwórkowych. Chętnie włączają się w działania charytatywne.
- Z lalkami przyjeżdżamy do Bukowiny od 1974 roku. Jak najbardziej po domach od drugiego dnia świąt zaczynamy kolędę. Do Trzech Króli, czasami trochę dłużej wiadomo, poczet Króli. Mamy dużą szopkę i z nią po domostwach jeździmy też na różnego typu imprezy. Zależy po prostu, gdzie jesteśmy potrzebni. A zawsze jesteśmy mile widziani, odpukać, i fajnie jakby tak pozostało. Jednak, żeby ta tradycja nie zaginęła - opowiadał w "Źródłach" Krzysztof Żuławiński. Tradycje kultywuje chętnie. - Nie trzeba było reanimacji, ale delikatnego wzmocnienia może tak to nazwijmy. Po prostu wzmocniliśmy grupę szopkę z walkami o grupę pasterzy, też wywodzących się z Dobczyc i odpukać od '74 roku nieprzerwalnie grupa z Dobczyc przyjeżdża. Jest to zwyczaj od pokoleń w naszych stronach. Najbardziej znane były była kolęda z rajem, jest jej grupa młodsza z Dobczyc, która przedstawia tę inscenizację. Jest grupa z szopką z lalkami i z pasterzami. Są to po prostu rodzime tradycje ziemi dobczyckiej
Do tego spotkanie z kapelą z Janowic reprezentującą grupę etnograficzną Lachów Szczyrzyckich i muzyka do tańca w jej wykonaniu i muzyczne premiery kolędnicze od zespołu Chwila Nieuwagi.
***
Na audycję Źródła we wtorek (7.01) w godz. 12.00-12.45 zapraszała Aleksandra Stec.